Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Созопол поиска от държавата вълнолома и кейовата стена към о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“

| обновено на 09.09.24 в 15:06
Снимка: Община Созопол

През следващите години между ЮНЕСКО и България предстои работа по два проекта. Това са създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“. Това стана ясно по време на среща между министъра на туризма Евтим Милошев и помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне. През миналата седмица министърът на културата Найден Тодоров се срещна с кмета на Созопол Тихомир Янакиев, за да обсъдят възможностите за развитие на острова. 

Обсъждахме бързи действия и по-малки крачки, които могат да се направят затова да се укрепи част поне от острова и да има социализация на пространство, посочи градоначалникът пред БНР-Бургас:

"Говорихме най-вече за това, че самият провлак е свързан със Созопол през вълнолома, който се явява хидротехническо съоръжение, заедно с кейовата стена, която е по протежението, условно в югоизточна посока-тази част да бъде предоставена на общината, за да може тя под някаква форма да кандидатства през републиканския бюджет, други фондове или дори със собствени средства да може да бъде възстановена настилката. Инфраструктурата да се поддържа на това съоръжение, защото е пряко свързано с нашето пристанище."

Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев, държавата и общината трябва да си партнират в експлоатацията на острова. Една инвестиция за облагородяването му би надхвърлила 100 млн. лв., а общината няма как да се ангажира с подобен ресурс, допълни кметът.

 
Друга важна тема за Созопол е изграждането на бъдещата автогара. В момента на терена, където се предвиждаше да се намира тя се извършват археологически разкопки. Скоро се очаква да бъда назначена приемателна комисия, която да огледа мястото и да даде предписания за укрепването и експонирането. До края на месеца се очаква да приключат разкопките. От първоначалния разчетат те вече са се оскъпили двойно.

Според предписанията, които те ни направят, ще направим всичко възможно за експонираме това, което се е открило и под някаква форма да го имплементираме в строителството на бъдещата автогара, поясни градоначалникът и уточни, че след като автогарата започне да работи се очакват постъпления от нея до 400 000 лв. на година.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обсъдиха проблемите с водата в Крушаре

Проблемите с водоподаването в село Крушаре бяха обсъдени днес по време на среща при кмета Стефан Радев в Община Сливен с директора на ВиК Пламен Трифонов, кмета на Крушаре Димо Станков и жители на селото. Заради честите аварии по старата водопреносна мрежа в Крушаре често няма вода, разрушава се инфраструктурата и това е проблем за живеещите там...

публикувано на 04.10.24 в 14:56
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:56

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20