Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Украйна се готви за тежка зима. Разполага с 1/3 от капацитета си за производство на ток

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна се подготвя за изключително тежка зима заради масираните руски удари срещу енергийната й инфраструктура, подновени с още по-голяма сила през лятото след изненадващата украинска офанзива в Курска област и опитите на Киев да отвърне на енергийните удари с дронови нападения срещу рафинерии и електроцентрали в Русия.

"Ситуацията е тежка. С напредването на войната срещу Украйна стана ясно, че стратегията на Русия е да атакува украинската енергийна инфраструктура, независимо дали става дума за пренос на природен газ или за производство и доставка на ​​електричество. Резултатът е, че Украйна разполага само с около една трета от капацитета за производство на електроенергия, който имаше преди руската инвазия", отчита Бен Макуилямс, енергиен експерт в от базирания в Брюксел изследователски институт "Брюгел".

"Дори през лятото има проблеми заради продължителните прекъсвания на тока, тъй като Украйна не успява да управлява електропреносната мрежа всеки час, всеки ден. Ситуацията е изключително тревожна, защото с наближаването на зимата, която обикновено е много студена в Украйна, търсенето на енергия ще се увеличи значително. Тогава не е ясно дали електропреносната мрежа ще издържи", заяви Макуилямс в интервю за предаването "Събота 150".

Запитан реалистична ли е прогнозата, която се появи в украинските медии, че през зимата режимът на тока ще продължава поне 12 часа в денонощие, експертът коментира:  

"Трудно е да се правят точни прогнози за колко часа ще бъде спиран токът и изцяло колко сериозна ще е ситуацията. Не е много разумно да се правят подобни прогнози, защото има много външни фактори. Единият от тях е температурите през зимата, другият - продължаващите атаки срещу украинската енергийна инфраструктура. Важен фактор е и способността на Украйна да поправи и възстанови съоръженията, и по-специално да внедри нови решения, за да се опита да балансира мрежата и да върне в експлоатация част от разрушената инфраструктура.  

Разумно е да се потърси диверсификация като се изграждат съоръжения с по-малък капацитет, разпръснати на повече места. По този начин се подобрява и конвенционалната инфраструктура, но и се предвижда невероятно тъжният сценарий за целенасочени руски ракетни атаки. Абсурдно е, че Украйна е в тази ситуация. Изграждането на децентрализирани съоръжения прави много по-трудно и много по-скъпо за Русия да ги унищожи, тъй като те трябва да изстрелят множество ракети в различни точки. Като външен наблюдател това ми изглежда разумна стратегия, но мисля, че в Киев имат свой собствен подход."  

Който включва изграждането на подстанции под земята, за да бъдат по-малко уязвими при въздушни атаки. Киев със сигурност се подготвя за най-лошото. А Европа?  

"От началото на пълномащабната война енергийните потоци са с посока както от Украйна към Европа, така и обратно. Много задълбочено се дискутира природният газ, който преминава през украинската територия и снабдява държави от Европейския съюз. Особено сега е много важно, че Европейският съюз има готовност да подава енергия в обратната посока, т.е. - към Украйна. Има много голям напредък. Електропреносните мрежи са свързани. Възможността за подаването на електричество и природен газ и в двете посоки е ключова, за да се помогне на Украйна през зимата."  

В края на декември изтича договорът за пренос на руски природен газ през Украйна и Киев многократно даде да се разбере, че няма да го поднови, което изправи на нокти държави като Словакия, Унгария, Австрия и Сърбия. Ще успее ли Европа от една страна да се справи с техния казус, а от друга - да помогне на Украйна?  

"Не мисля, че количествата природен газ, които се очаква да бъдат транзитирани през Украйна до края на годината, вече са толкова значими за Европа. Тази ситуация е несравнима с 2022 година, когато имаше руско синьо гориво, което се доставяше и през газопровода "Северен поток". Сега Европа е добре снабдена за зимата. Търсенето на природен газ в Европа е спаднало с около 20 процента в сравнение с преди инвазията. Европа вече разполага с много добра инфраструктура за внос на втечнен природен газ и са изградени възможности за доставки между отделните държави. Европа не е в позиция отчаяно да се нуждае от руски природен газ. Напротив, в много силна позиция е и може да се справи отлично и без руско синьо гориво, което преминава през украинския газопровод."  

Според Бен Макуилямс Украйна има огромен капацитет да съхранява синьо гориво, който не може да бъде запълнен изцяло дори в ситуация без война на територията ѝ. Това е възможност и за Киев, и за европейските държави. 

"Съвсем реалистично е Словакия, Австрия и другите държави, които споменахте, в бъдеще през летните месеци внасят повече синьо гориво - било през газопровод или втечнено, от другаде, и да съхраняват част от количествата в украински хранилища. Така през зимните месеци газът може да бъде доставен през украинската инфраструктура в държавите, които са го закупили, а Киев да печели от предоставяната услуга. Това ще помогне на Европа да се откаже от руския газ и на Украйна да печели от съхранението и доставките на газ. Исторически транзитните такси за важни за бюджета на Киев." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Левон Манукян, Личен алхив

Съдът окзаза на Левон Манукян да намали паричната му гаранция от 50 000 лева

Пловдивският окръжен съд отказа да намали определената гаранция от 50 хиляди лева за обвинения за служебно присвояване в особено големи размери директорът на театъра в Разград Левон Манукян.  Решението на магистратите е окончателно.   Бившият вече директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград има време да внесе..

публикувано на 04.10.24 в 16:08
Станимир Михайлов

Станимир Михайлов се връща начело на НЗОК следващата седмица

Освободеният преди няколко месеца управител на Здравната каса Станимир Михайлов се връща на поста си в началото на следващата седмица, научи БНР от свои източници.  Т ова ще се случи по силата на решението на Конституционния съд, което отмени решението на парламента за предсрочното освобождаване на Михайлов. Съдебното решение беше обнародвано в..

публикувано на 04.10.24 в 15:49
Лъчезар Желев, кмет на село Бреница

Жителите на Бреница не издържат на безводие, блокират пътя Кнежа – Плевен

На протест излизат в неделя жителите на село Бреница, община Кнежа заради безводие. Местните жители ще блокират пътя Кнежа – Плевен при отбивката за Бреница. Сред тях ще бъде и кметът на селото Лъчезар Желев, който се чувства безсилен, за да реши проблема с водата. "Ние сме без вода от миналия четвъртък и подобно безводие имаше и в..

публикувано на 04.10.24 в 15:45
гл. инсп. Манол Ланолков

Няма голямо струпване на леки автомобили на ГКПП "Калотина"

Между 350 до 450 тежкотоварни автомобили преминават за 12 часа от българска страна граничната проверка на ГКПП "Калотина". Към Сърбия са пътували повече хора през активния летен туристически сезон. Проверката е до 1 минута на вход и 2 на изход за товарните коли. Когато има по-голямо струпване на автомобили се отварят максимален брой..

публикувано на 04.10.24 в 15:40
Людмила Петкова

МФ очаква през декември да бъде покрит инфлационният критерий за влизане в еврозоната

Министерството на финансите очаква през декември да бъде покрит и последният критерий за присъединяване към еврозоната, съобщи служебният вицепремиер и ресорен министър Людмила Петкова. Това е инфлацията, като в 2-седмичен срок след изпълнението ѝ България ще поиска нова оценка.  Петкова представи динамиката на структурата на финансовата..

публикувано на 04.10.24 в 15:29
Израелски въздушни удари в Южен Ливан, 01 октомври 2024 г.

Ахмед Баша: България не е място за терористични актове

Ако има терористични актове, няма да са от ливански граждани или от държавата Ливан. Мисля, че тук положението е стабилно, а и България не е място за тези действия. Това коментира за опасността от бежанска вълна и терористични актове в интервю пред БНР бизнесменът Ахмед Баша, който е завършил у нас журналистика и живее тук. Преди дни..

публикувано на 04.10.24 в 15:16
Върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей

Али Хаменей: Израел не може сериозно да навреди на "Хизбула" и "Хамас"

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви, че Израел не може сериозно да навреди на "Хизбула" и "Хамас" и "няма да изкара дълго". Междувременно от Ливан бяха предприети ракетни удари към северната част на Израел. Военните на еврейската държава пък призоваха цивилните в 37 южни града в Ливан да се евакуират. Израел съобщи още, че при..

публикувано на 04.10.24 в 15:10