Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Астана, Ташкент и Ню Делхи са най-натоварените ни консулски служби. Напливът не стихва

Туристическият бранш: Работници от трети страни ползват страната ни като трамплин. Визите се бавят

Има идея да се изготви списък с държави, от които секторът приоритетно да наема работници

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Туристическият бранш продължава да изпитва затруднения заради забавяне в издаването както на работни визи за сектора, така и на туристически за лица от трети страни, които искат да посетят страната ни.

Засега като основни потърпевши се очертават секторите на туризма и на строителството, но и много други браншове се сблъскват със затруднения при обработването на визите за работа в България.

Проблемът с кадрите в туризма се задълбочи след ковид-кризата, когато от част от заетите напуснаха сектора и се преориентираха. В последните няколко месеца, особено след частичното присъединяване на България към въздушен Шенген, проблемите за привличане на работници от трети страни в България се увеличиха, изтъква Меглена Плугчиева – бивш посланик на България в редица държави, в момента посланик на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.

Капацитетът на консулските ни служби в тези трети страни е намалял и те са с ограничен брой служители, за да могат да поемат големия поток от заявления и документи. Процесът предвижда освен приемането на документите, проверката им в ДАНС, отбелязва тя.

Друг проблем, който показва официалната статистика е, че 40% от гражданите от трети страни, които би трябвало да идват на работа в България са продължили към Западна Европа, коментира Меглена Плугчиева.

"Ползват България само като трамплин и транзитна страна, за да продължат към Западна Европа. Защо и как се стига до този резултат?"

Плугчиева вижда и друг препъникамък – регистрационния режим на фирмите, които набират работници от трети страни. Тя е на мнение, че следва да се помисли за лицензионен режимда се знае с какви фирми работят българската държава и институции, за да се постигне ефективност.

Според Министерството на туризма усилията приоритетно трябва да бъдат насочени към това да се задържи интересът на българските граждани за работа в страната и да се работи за по-високия престиж на професиите в туризма сред младите хора. Необходимо е чрез дуалното обучение да се засили връзката между работодателите в сектора и учениците, смята Венелина Червенкова, началник отдел в Дирекция "Туристическа политика" към Министерството на туризма.

"По данни на колегите от МОН в сектор туризъм е недостатъчно прилагането на дуалното обучение. Трябва да се засилят стажовете в реални туристически обекти."

След войната в Украйна се регистрира нарастване на интереса на граждани от трети страни за работа в България. До август тази година са издадени близо 4 хиляди решения за предоставяне право за продължително пребиваване в страната, а 1600 са за трудова заетост, сочат данните на Главна дирекция "Миграция".

В края на туристическия сезон Министерството на туризма ще проведе работна среща с всички заинтересовани страни по темата. Целта е да се създаде работещ механизъм за по-ефективна процедура при наемането на работници, което да облекчи както предстоящия зимен туристическия сезон, така и летния през следващата година с начертани ясни отговорности.

"Има идея да се изготви списък с държави, от които секторът приоритетно да наема работници, от тези страни да се случват по-бързо процедурите, за да има прогнозируемост", анонсира още Червенкова.

Туристическият бранш търси бързо решение на проблема с намирането на работници.

Кадровият проблем е основен за консулските служби на България в трети страни, казва Георги Воденски, директор на дирекция "Консулски отношения" на Министерството но външните работи. Обикновено се командироват краткосрочно служители за работа на гише през летния период. Бюджетът обаче е ограничен и средствата в един момент свършват.

"Вече е септември, повечето хора вече са се прибрали, а напливът от кандидати си остава, не намалява."

В Астана, Ташкент и Ню Делхи са най-натоварените консулски служби. Там се отчита над 2 пъти увеличение на молбите за визи. Очаква се този засилен интерес, както от желаещи работа, така и от туристи за България да продължи, коментира Воденски.

Изключително тежък е и проблемът с туристическите визи, подчертават от туристическия сектор. 

"Откакто сме член на Шенген, се правят малко повече проверки, които забавят процеса. От днес за утре вече е почти невъзможно да се прави", пояснява Иван Мотев, началник на отдел "Национален визов център" в Дирекция "Консулски отношения" към Министерството на външните работи посочи.

За електронни визи е прекалено рано да се говори, добавя Мотев. Според него те ще бъдат въведени едновременно от целия евросъюз и въпреки плановете, това едва ли ще се случи през 2026 г.

От Българския съюз по балнеология и СПА туризъм настояват секторът да не разчита само на туристите от Европа. От организацията посочват, че южната ни съседка Гърция вече има бързи процедури за издаване и на туристически, и на работни визи на граждани на трети страни и този опит може да се ползва и у нас.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наводнение в босненското село Луке, 4 октомври 2024 г.

Най-малко 14 жертви на наводнения и свлачища в Босна и Херцеговина

Най-малко 14 души са загинали при проливни дъждове, наводнения и свлачища в централната и южната част на Босна и Херцеговина. Общината Ябланица е напълно откъсната, тъй като заради наводненията, продължили 24 часа без прекъсване, са унищожени пътищата и жп линии. Тя се намира на около 70 километра югозападно от столицата Сараево. В Ябланица..

публикувано на 04.10.24 в 14:08

Страните от ЕС одобриха допълнителни мита върху китайските електромобили

Страните членки на ЕС подкрепиха предложението на Европейската комисия за налагане на окончателни изравнителни мита върху вноса на електрически превозни средства от Китай, задвижвани с акумулаторна батерия. Това е още една стъпка към приключването на антисубсидийното разследване на ЕК, изтъкват от Брюксел. Регламентът за изпълнение на..

публикувано на 04.10.24 в 13:54

ЕК: Връщането на камионите в страната, в която е регистрирана фирмата, на всеки 8 седмици, влиза в сила автоматично

Говорителят на Европейската комисия Адалбер Янз заяви, че частта за връщането на камионите в страната, в която е регистрирана фирмата, на всеки 8 седмици, влиза в сила автоматично.  Съдът на ЕС отхвърли днес тази част от пакета "Мобилност", известен също като пакета "Макрон": "Това решение се отнася до някои части от пакета "Мобилност",..

публикувано на 04.10.24 в 13:46
Служебният министър-председател Димитър Главчев

Главчев след КСНС: Има единомислие, институциите работят заедно

Удовлетворен съм, че бе свикан този най-висок формат на събиране, което може да взима решения от подобен род, заяви премиерът Димитър Главчев след извънредното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност: "Всичко премина в дух на единомислие, което е добър знак, че институциите работят заедно по решаването на проблемите на..

публикувано на 04.10.24 в 13:33

Вилис Цуров: Трябва по-широк обществен дeбат за защита на границите ни от бежанци

Трябва да се направи по-широк обществен дeбат за защита на границите от бежанци. На втори етап, може би ускоряване на въоръжаване на армията и на МВР , тъй като знаем, че има процеси, които текат, но те са още в началото.  Това коментира полк. Вилис Цуров, председател на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик", за заседанието на..

публикувано на 04.10.24 в 13:28
В президентската институция се проведе извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, 4 октомври 2024 г.

Радев: Към момента няма пряка заплаха за страната

Към момента няма пряка заплаха за страната. Това заяви президентът Румен Радев след края на заседанието на КСНС.  "Консултативният съвет обсъди рязкото влошаване на средата за сигурност в региона на Близкия изток и произтичащите от това рискове за България и готовността на страната ни за тяхното преодоляване. След като се запознахме с докладите на..

публикувано на 04.10.24 в 13:06

Разяснителна кампания за опасността от ало измами в Гърция

Гръцката полиция започна разяснителна акция, предимно сред пенсионерите, за рисковете от телефонни измами. Рязко се е увеличил броят на телефонните измами в Гърция, съобщават от полицията. Доверчиви хора, най-честно възрастни, биват убеждавани, че техен роднина е пострадал при катастрофа и дават всички пари и бижута, които имат, на мними..

публикувано на 04.10.24 в 13:05