Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Иванов: Въглищните централи не могат да се справят при пазарни условия

"Ако заложим на борбата за запазване на въглищните мощности, се лишаваме от много други възможности за инвестиции в енергийния сектор"

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Въглищните ни централи не могат да се справят при пазарни условия и се нуждаят от държавно подпомагане.

Това каза пред БНР енергийният експерт Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум и коментира:

"Вече се случва затваряне на централи, които работят на въглища. Първата частна ТЕЦ, която имаше дългосрочен договор, вече затвори. Много е вероятно да затвори и втората частна централа в маришкия комплекс, която има дългосрочен договор, изтичащ 2026 г. Така че затварянето на въглищните централи не е предположение, а е една тенденция". 

По думите на експерта няма начин да се предотврати фалитът на въглищните централи без реформи:

"Пазарът на електрическа енергия в Европа е този, който затваря въглищните централи, а не политическите решения".

Можем да запазим не малка част от мощностите, за да останат те като стратегически резерв, ако се предприемат съгласувани стратегически действия, смята Антон Иванов и уточни:

"Няма начин да сме против цялостната политика за зелен преход и да получим разбирането за стратегически избор на държавата ни да запази част от мощностите и в изключителни обстоятелства да може да разчита на тях". 

Според него важен въпрос е "дали ще се предприемат стъпки да се подготви постепенен преход, така че хората да имат време да се ориентират и да направят избор, или ще се борят докрай да се запазят въглищните мощности, което прави все по-съществен риска за хората":

"Рискът е хората да бъдат поставени пред неизбежния факт предприятието да бъде затворено, защото не може вече да финансира своите дейности, а те да останат без работа и на пазара на труда, но при условия - каквито са, такива". 

Ако заложим на борбата докрай за запазване на въглищните мощности, се лишаваме от много други възможности за инвестиции в енергийния сектор, подчерта Иванов и добави:

"Всяка инвестиция в енергийния сектор, която касае използване на средства от ЕС или на банкови заеми от европейски банки, ще зависи от това дали ние прилагаме общите европейски политики. Когато не ги прилагаме, ще имаме големи трудности във всеки важен за енергийния ни сектор проекти".

"Не мога да разбера енергийно предприятие в съвременния свят, което е на бюджетна издръжка. Тези предприятия трябва да са самоиздържащи се. Не мога да си представя как енергийно предприятие ще се нареди на опашката за бюджетна подкрепа заедно с училища, здравеопазване", каза още енергийният експерт.

Интервюто на Людмила Железова с Антон Иванов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наградиха екипите на Държавния авиационен оператор, върнали 170 българи от Ливан

Служебният премиер Димитър Главчев и служебният министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова наградиха екипите на Държавния авиационен оператор, които евакуираха близо 170 български граждани от Ливан. Премиерът подчерта, че за акцията са спомогнали българските и партньорски служби. Втора група от наши сънародници се завърна от Ливан..

публикувано на 04.10.24 в 16:17
Левон Манукян, Личен алхив

Съдът отказа на Левон Манукян да намали гаранцията му от 50 000 лева

Пловдивският окръжен съд отказа да намали определената гаранция от 50 хиляди лева за обвинения за служебно присвояване в особено големи размери директорът на театъра в Разград Левон Манукян.  Решението на магистратите е окончателно.   Бившият вече директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград има време да внесе..

публикувано на 04.10.24 в 16:08
Станимир Михайлов

Станимир Михайлов се връща начело на НЗОК следващата седмица

Освободеният преди няколко месеца управител на Здравната каса Станимир Михайлов се връща на поста си в началото на следващата седмица, научи БНР от свои източници.  Т ова ще се случи по силата на решението на Конституционния съд, което отмени решението на парламента за предсрочното освобождаване на Михайлов. Съдебното решение беше обнародвано в..

публикувано на 04.10.24 в 15:49
Лъчезар Желев, кмет на село Бреница

Жителите на Бреница не издържат на безводие, блокират пътя Кнежа – Плевен

На протест излизат в неделя жителите на село Бреница, община Кнежа заради безводие. Местните жители ще блокират пътя Кнежа – Плевен при отбивката за Бреница. Сред тях ще бъде и кметът на селото Лъчезар Желев, който се чувства безсилен, за да реши проблема с водата. "Ние сме без вода от миналия четвъртък и подобно безводие имаше и в..

публикувано на 04.10.24 в 15:45
гл. инсп. Манол Ланолков

Няма голямо струпване на леки автомобили на ГКПП "Калотина"

Между 350 до 450 тежкотоварни автомобили преминават за 12 часа от българска страна граничната проверка на ГКПП "Калотина". Към Сърбия са пътували повече хора през активния летен туристически сезон. Проверката е до 1 минута на вход и 2 на изход за товарните коли. Когато има по-голямо струпване на автомобили се отварят максимален брой..

публикувано на 04.10.24 в 15:40
Людмила Петкова

МФ очаква през декември да бъде покрит инфлационният критерий за влизане в еврозоната

Министерството на финансите очаква през декември да бъде покрит и последният критерий за присъединяване към еврозоната, съобщи служебният вицепремиер и ресорен министър Людмила Петкова. Това е инфлацията, като в 2-седмичен срок след изпълнението ѝ България ще поиска нова оценка.  Петкова представи динамиката на структурата на финансовата..

публикувано на 04.10.24 в 15:29
Израелски въздушни удари в Южен Ливан, 01 октомври 2024 г.

Ахмед Баша: България не е място за терористични актове

Ако има терористични актове, няма да са от ливански граждани или от държавата Ливан. Мисля, че тук положението е стабилно, а и България не е място за тези действия. Това коментира за опасността от бежанска вълна и терористични актове в интервю пред БНР бизнесменът Ахмед Баша, който е завършил у нас журналистика и живее тук. Преди дни..

публикувано на 04.10.24 в 15:16