Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи"

Хранителните добавки - ключ към по-добро здраве или скрита опасност?

Гл. ас. Елина Петкова: Голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество

| Интервю
главен асистент Елина Петкова
Снимка: Мария Съботинова

Хранителните добавки могат да бъдат много опасни. За това предупреди главен асистент Елина Петкова от Факултета по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров" към Медицинския университет в София.

Тя изнесе лекция на тема "С етикет "хранителни добавки" по време на 23-тата Национална среща между лекари и медии на фондация МОСТ. 

Гл.ас. Петкова отбеляза, че съвременният начин на живот ни кара да ги приемаме, но трябва да бъдем внимателни от къде ги купуваме, както и да не ги предозираме. Най-точни указания за правилния им прием може да ни даде консултацията с лекар или магистър – фармацевт . 

"Да купуваме хранителни добавки на производители, които са се доказали във времето, които проверяват качествено и количествено изходните суровини и крайния продукт. Има много производители, които правят и клинични изпитвания, макар и да не са задължителни при тях. Да не се доверяваме на интернет като възможност за покупка на хранителна добавка". 

Продажбата на добавки е насочени към чувствителните теми за обществото –  отслабване, еректилна дисфункция, постижения при спортисти, обясни гл.ас. Петкова.

Трябва много да се внимава какво приемат и подрастващите, отбеляза тя.

Наблюденията й са обстойни и се базират върху изследването на 108 хранителни добавки, закупени  с цел изготвяне на дисертационен труд

"От социалните мрежи, интернет и аптеки.

Изследванията показа, че голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество. То може да причини странични ефекти. Те прилагат и продукти, които са забранени от 2010 година".

Такъв е случаят с добавка за отслабване, която може да доведе до инфаркт, инсулт, дори до летален изход, разказа гл.ас. Петкова. 

Тя апелира да се осъществяват консултации с лекар и магистър-фармацевт. Но все пак обясни, че съвременният начин на живот ни кара да приемаме хранителни добавки, за да сме здрави. 

"Нито почвата е толкова плодородна, нито храната е толкова качествена, нито въздухът, който дишаме е чист. Когато имаме недостиг на нещо, трябва да го приемаме допълнително чрез хранителна добавка. Но  това да става контролирано".

Ако имате съмнение за хранителна добавка, трябва да сезирате Българска агенция по безопасност на храните, посочи Петкова.

Дори да се приемат хранителни добавки, трябва да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи, за да не ги предозираме, напомни тя. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наводнение в босненското село Луке, 4 октомври 2024 г.

Най-малко 14 жертви на наводнения и свлачища в Босна и Херцеговина

Най-малко 14 души са загинали при проливни дъждове, наводнения и свлачища в централната и южната част на Босна и Херцеговина. Общината Ябланица е напълно откъсната, тъй като заради наводненията, продължили 24 часа без прекъсване, са унищожени пътищата и жп линии. Тя се намира на около 70 километра югозападно от столицата Сараево. В Ябланица..

публикувано на 04.10.24 в 14:08

Страните от ЕС одобриха допълнителни мита върху китайските електромобили

Страните членки на ЕС подкрепиха предложението на Европейската комисия за налагане на окончателни изравнителни мита върху вноса на електрически превозни средства от Китай, задвижвани с акумулаторна батерия. Това е още една стъпка към приключването на антисубсидийното разследване на ЕК, изтъкват от Брюксел. Регламентът за изпълнение на..

публикувано на 04.10.24 в 13:54

ЕК: Връщането на камионите в страната, в която е регистрирана фирмата, на всеки 8 седмици, влиза в сила автоматично

Говорителят на Европейската комисия Адалбер Янз заяви, че частта за връщането на камионите в страната, в която е регистрирана фирмата, на всеки 8 седмици, влиза в сила автоматично.  Съдът на ЕС отхвърли днес тази част от пакета "Мобилност", известен също като пакета "Макрон": "Това решение се отнася до някои части от пакета "Мобилност",..

публикувано на 04.10.24 в 13:46
Служебният министър-председател Димитър Главчев

Главчев след КСНС: Има единомислие, институциите работят заедно

Удовлетворен съм, че бе свикан този най-висок формат на събиране, което може да взима решения от подобен род, заяви премиерът Димитър Главчев след извънредното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност: "Всичко премина в дух на единомислие, което е добър знак, че институциите работят заедно по решаването на проблемите на..

публикувано на 04.10.24 в 13:33

Вилис Цуров: Трябва по-широк обществен дeбат за защита на границите ни от бежанци

Трябва да се направи по-широк обществен дeбат за защита на границите от бежанци. На втори етап, може би ускоряване на въоръжаване на армията и на МВР , тъй като знаем, че има процеси, които текат, но те са още в началото.  Това коментира полк. Вилис Цуров, председател на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик", за заседанието на..

публикувано на 04.10.24 в 13:28
В президентската институция се проведе извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, 4 октомври 2024 г.

Радев: Към момента няма пряка заплаха за страната

Към момента няма пряка заплаха за страната. Това заяви президентът Румен Радев след края на заседанието на КСНС.  "Консултативният съвет обсъди рязкото влошаване на средата за сигурност в региона на Близкия изток и произтичащите от това рискове за България и готовността на страната ни за тяхното преодоляване. След като се запознахме с докладите на..

публикувано на 04.10.24 в 13:06

Разяснителна кампания за опасността от ало измами в Гърция

Гръцката полиция започна разяснителна акция, предимно сред пенсионерите, за рисковете от телефонни измами. Рязко се е увеличил броят на телефонните измами в Гърция, съобщават от полицията. Доверчиви хора, най-честно възрастни, биват убеждавани, че техен роднина е пострадал при катастрофа и дават всички пари и бижута, които имат, на мними..

публикувано на 04.10.24 в 13:05