Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eдна седмица на остров Сардиния

2
Снимката е илюстративна
Снимка: Галена Ковчазова

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж...

След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня", сниман точно на този остров, тълпи от туристи започват не само да го посещават, но и да си събират за спомен по бурканче от пясъка. Според официалните власти това е причината за изчезването на уникалния розов плаж. Местни хора споделят, че са виждали багер да товари от уникалния пясък и да го откарва към частен плаж.

От 1998 г. достъпът до острова се спира. Назначават охрана.

Приблизително преди 30 години, по време на страхотна буря, край бреговете на острова се разбива рибарска лодка. Собственикът ѝ се моли на Господ и на Св. Никола и обещава, ако го спасят да се засели на острова. Оказва се о. Бодели. Мауро, така се нарича корабокрушенецът, става доброволен охранител на острова. Настанява се в единствената малка къщичка сред скалистата и гориста част. Все повече охраната се замества от камери и електроника, което не позволява никой да се приближи. Но Мауро, който е вече над 80 годишен, продължава да изпълнява своя обет.

Сардинският розов плаж е един от 9-те подобни съществуващи в света. Такива има по един на Бахамите, на остров Бали, о. Бодели, Комодо - Индонезия и Венесуела и по два на о. Крит и на Бермудите. Но причините за обагрянето на пясъка са различни. 

На някои места оцветяването е заради миниатюрни организми. Другаде морето измива железни руди и в зависимост от степента на окисляването, пясъците се оцветяват от светло жълто през розово и червено, до черно. На остров Бодели причината са миниатюрни рачета, които дължат окраската си на червените водорасли, с които се хранят. Те отделят розови ферменти ще могат за около 500 години да оцветят отново пясъка в розово.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Преди началото на климатичната седмица имаше младежки климатичен протест на моста

Климатична седмица започна в Ню Йорк

В Ню Йорк започнаха серия срещи и събития, които са посветени на климата и ще съберат световни и корпоративни лидери, както и знаменитости. Климатичната седмица се организира за 15-а поредна година от неправителствената организация "Климатична група" и целта ѝ е да търси решения за глобалните проблеми, свързани с измененията на климата.  Всяка година..

публикувано на 23.09.24 в 05:21

Сметище край язовир "Искър" ще бъде разчистено от доброволци и ветроходци

Ветроходци и любители на природата се обединяват днес от 10 часа за почистване на нерегламентирано сметище край язовир "Искър". Ветроходни клубове са потърсили помощ от швейцарската организация "Биодизайн" , която предоставя ръкавици, чували и други необходими консумативи за разчистването на района край язовир "Искър". Партньори на..

публикувано на 21.09.24 в 07:21

Над 172 млн. кг отпадъци са събрани благодарение на инициатива за почистване на крайбрежните райони

Над 172 милиона килограма боклук са изчистени от плажове и морски зони благодарение на Световния ден за почистване на крайбрежните райони , който отбелязваме днес.  Боклуците са събрани от над 18 милиона доброволци, включили се в акциите, които се провеждат всяка година от 1986-а насам, обявиха организаторите на екологичната инициатива. Тя е създадена..

публикувано на 21.09.24 в 05:26
Изображение на НАСА, което показва разпространението на метан, който е вторият по важност газ за глобалното затопляне.

Ултра потребители излагат на риск бъдещето на планетата, сочи изследване

Бъдещето на човечеството е изложено на риск заради натиск от богато малцинство от т.нар. ултра потребители, показва изследване, публикувано в изданието "Лансет - планетарно здраве" .  Нарастващата деградация на околната среда и климатичната нестабилност са тласнали Земята отвъд редица граници на безопасно съществуване, посочват авторите от "Комисия за..

публикувано на 16.09.24 в 04:49
Изложба на живи гигантски африкански охлюви - село Черни Осъм

Изложба на живи гигантски африкански охлюви в с. Черни Осъм

В Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм днес се откри изложба на живи гигантски африкански охлюви.  Те са лична колекция на биолога Ростислав Траянов. Той разказа за  екзотичните екземпляри, за отглеждането им и затова как са се озовали в България: "Показваме около 20 вида от тези гигантски охлюви, основно с африкански видове, като..

публикувано на 10.09.24 в 10:40

"Грийнпийс"-България набира доброволци заради предизвикателствата на климата

"Грийнпийс"-България и Националната асоциация на доброволците в България организират отворена среща на тема: "Какво е да си доброволец по време на климатична криза".  Всеки може да се запише и да стане доброволец на страницата на организацията . Докато институциите постепенно се приспособяват към новата ситуация, ще има нужда от много..

публикувано на 09.09.24 в 18:57

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка . Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са..

публикувано на 04.09.24 в 20:19