Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Каунь фест" – зрял, но не презрял

Връчването на наградите заинтригува малки и големи.
Снимка: Валери Горчаков

Вече 23 години "Каунь фест" събира писатели, карикатуристи, кинотворци от цяла България, че и от чужбина. Тайната на това дълголетие прозвуча на спектакъла пред драматично-куклен театър "Иван Димов", организиран от редакция "Хумор и сатира" и Академия "Каунь". Разкри я Янко Митев, сърцето и мускулите на хасковския хумористичен фестивал: "Каунь – сладък плод, напояван през годините с хумор, самоирония и отстоял на всякакви катаклизми през годините, та чак и на пандемии".

За втора поредна година в "Каунь фест" участваха 10 изтъкнати карикатуристи, които подредиха изложба от свои творби пред театъра и през целия ден рисуваха шаржове на всички желаещи малки и големи хасковлии. След гласуване с цветни камъчета от публиката наградата за карикатура на фестивала бе присъдена на художника Ивайло Цветков.

Привечер на спектакъла "Голямата къща на смешните хора" пред хасковския театър бяха връчени наградите. Първото място в конкурса за най-смешен филм получиха режисьорките Дима Пройкова и Соня Панова. Сред повече от 100 автори от цялата страна, изпратили тази година своите хумористични текстове, бяха отличени:

Наградата на името на д-р Петър Марев, която е предоставена от семейството му  и класирана от тях, бе присъдена на д-р Любомир Калудов от Бургас.

Наградата на името на поета Емил Симеонов получи 13-годишният Николай Благоев.

• Първо място – Анжелина Бъчварова от София
• Второ място – Ваня Велева от Ямбол
• Трето място – Калин Василев от Кюстендил

Карикатуристът Ивайло Цветков е вдъхновен от своя модел.
Наградените текстове прозвучаха в изпълнение на актьора Гълаб Бочуков. Градусът на настроението бе висок благодарение на рокаджиите от "Ади бенд", групата за стари градски песни "Нежни думи" с ръководител Росен Димов и бъдещите звезди на българската музика с музикален педагог Диляна Гъркова.

Празникът завърши с конструктивни творчески разговори в неформална обстановка.

Документален запис от спектакъла можете да чуете в неделя от 19 часа.

Снимки - Валери Горчаков, Весел Цанков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23
 Калина Богоева

Рожден ден празнува примабалерината Калина Богоева

Поздравяваме за рождения ден една жар-птица!  Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас. Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет. Акад. Богоева споделя, че..

публикувано на 04.10.24 в 13:12

Изложба с мисия: Нов прочит на текстилните традиции в съвременното изкуство

На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово. В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева ,..

обновено на 04.10.24 в 11:08