Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Проф. Арман Постаджиян
Снимка: Кирил Чобанов

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия.

Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман Постаджиян. Той е лекар, преподавател, учен, новатор в областта на кардиологията, председател на Българската лига по хипертония. 

Още в първите минути акцентираме върху работата на тази организация, целите и смисъла на провежданите кампании през годината. Проф. Постаджиян дава отговор на въпроси от типа: какви са нормалните стойности на артериалното налягане, кои са различните фенотипове на артериалната хипертония. Студ или жега – открояваме сезонните рискове за страдащите от сърдечно-съдови болести, говорихме и за стареенето на сърцето и на съдовете.

И още акценти: затлъстяване, диагнози, хипертония и съдови инциденти... Класически и миниинвазивни методи на лечение? Опитният кардиолог прави коментар и описва симптомите на отделните диагнози и предболестни състояния като предсърдно мъждене, тахикардия, ритъмни нарушения, хипертрофия. 

Нашият гост дава съвети за поведение през лятото, особено на хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания: да бъдем по-често на сянка, отколкото на слънце, да не се нагърбваме с тежки и уморителни дейности, да пием често вода – около 3 литра дневно. Естествено, е подчертана старата максима за минимално количество сол в храната, за умерена двигателна активност, за позитивни мисли и нагласи.

Следваща събота, 29 юни, нашият екип "За здравето" е планирал среща с хирурга проф. Ивелин Такоров от екипа на ВМА. Акцент в разговора ще бъдат т.нар. "ендоскопски или инвазивни хирургични интервенции". Това ще бъде и последният брой, излъчван на "живо" от пролетната сесия на предаването. От 6 юли преминаваме към лятната схема в поредицата "За здравето" – Топ 10", избрана продукция, селекция ‘2024 г.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10