Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смесеният хор "Родна песен" – от Търговище до Пекин

Снимка: Хор "Родна песен"

Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин, където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с Красимира Коларова, художествен ръководител на хора вече 45 години.

Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище. Дейността привлича тогавашната интелигенция на града – нещо, което не се е променило и до днес, по думите на диригент Коларова.

Още преди 30 години хорът започва да изгражда културните си връзки с Китай, когато осъществява първото си турне там. След това е основано сдружението "Приятели на Китай", което започва да развива многоспектърна дейност, разказва Коларова. Членовете на сдружението организират изложби, прожекции, концерти, както и събития, свързани с традиционната китайска медицина.

Хорът "Родна песен" развива своя китайски репертоар с помощта на посолството на Република Китай и Института "Конфуций". В Търговище педагози от Китай идват да преподават китайски в училищата и помагат на хористите с преодоляването на йероглифното писмо.

На предстоящия фестивал хорът ще се яви със седем китайски произведения, а в конкурсната програма ще участва с българска хорова музика, заявява Коларова.

Целия разговор, както и откъс от "Балада за Великата китайска стена" –  чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23
 Калина Богоева

Рожден ден празнува примабалерината Калина Богоева

Поздравяваме за рождения ден една жар-птица!  Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас. Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет. Акад. Богоева споделя, че..

публикувано на 04.10.24 в 13:12

Изложба с мисия: Нов прочит на текстилните традиции в съвременното изкуство

На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово. В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева ,..

обновено на 04.10.24 в 11:08