Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детето и неговата душевност – отвъд диагнозата

Виргиния Василева: Основното послание в поредицата е, че всяко дете има суперсили

Снимка: Фондация "Карин дом"

Детето и неговата душевност отвъд диагнозата разкрива книжната поредица "Карин, Слончо и суперсилите", издадена от фондация "Карин дом". Авторката Виргиния Василева говори в "Нашият ден" за книжката "Алис отива на лекар" – третата поред история за децата и техните специални потребности и способности.

Алис е дете с дислексия и дискалкулия, което се страхува от медицински интервенции, но с помощта на своята приятелка Карин успява да открие своята суперсила – смелостта. По думите на авторката книжката посочва конкретни стратегии за превръщане на страховете в смелост, като същевременно показва света на различните деца, техните затруднения и вродени умения. Целта на цялата поредица е да възпита у читателите толерантност и по-добро разбиране за различията при децата, споделя Василева.

"Основното послание в поредицата е, че всяко дете има суперсили. Понякога те си почиват и трябва да бъдат събудени.", изтъква авторката.

Поредицата "Карин, Слончо и суперсилите" включва книжките "Играем заедно" за главната героиня Карин, която е дете с двигателни и говорни затруднения, и "Командировката на мама", която разкрива суперсилите на дете със синдром на даун. Книжките развиват емоционалната грамотност – малките читатели се научават да разбират различията и затрудненията, а възрастните да имат щадящо, уважително говорене за различията пред децата, заявява Василева.

Книжната поредица е подходящ инструмент за развитието на добри практики в приобщаващото образование и се приемат добре както от децата, така и от родителите и учителите, подчертава авторката.

Илюстратор на поредицата е Влади Видал, а редактор Натали Георгиева, споделя Василева и допълва, че приходите от продажбите на книжките финансират терапевтични услуги в център "Карин дом".

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимка – център "Карин дом"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25
Реплика от 1997 г. на компютъра на Атанасов – Бери в Центъра Дъръм, Щатски университет на Айова

121 години от рождението на "бащата на компютъра" – Джон Атанасов

На днешния 4 октомви се отбелязват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, известен като "бащата на компютъра". Роден в семейство на българин и ирландка, Атанасов проявява ранни наклонности към математиката и електротехниката. Придобива образование в областта на електроинженерството, след което защитава магистърска степен по математика и..

обновено на 04.10.24 в 10:11