Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Кръстанов:

След закриването на Гражданска защита през 2011-а се създаде вакуум на специалисти и експерти

Атанас Кръстанов
Снимка: БНР

"През последните 2 години Столична община, дирекция "Аварийна помощ и превенция" е направила изцяло реиновация на 10 скривалища", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" експертът и физик Атанас Кръстанов. Проблемът, според него обаче, не е само тези помещения да бъдат изчистени и подготвени, а това дали няма да се получи отказ на оборудване и се появява проблема с резервните части, тъй като тези укрития са оборудвани преди 1989 година. 

"Затова, за да се използва едно такова средство за колективна защита, не е само въпрос да се изгради и почисти, а след това се нуждае от непрекъсната поддръжка", допълва Кръстанов. 

"На 1-ви януари 2011 година се закри Гражданска защита, като активът премина към служба "Пожарна безопасност и защита на населението. Тогава се уволниха много кадри и се получи един абсолютен вакуум на специалисти и експерти. По закон именно тази служба трябва два пъти в годината да извършва проверката и поддръжката на тези съоръжения, да се води документация кой за какво отговаря, но аз съм сигурен, че такава организация не е създадена". 

"В София тези колективни средства за защита са 103, като 49 от тях са негодни за ползване, тъй като или са наводнени, или превърнати в складове за боклуци и затова са опасни за използване. 35 от тези укрития могат да се възстановят в сравнително кратки срокове, а 19 трябва да се възстановяват за период от шест месеца, данните са отпреди няколко месеца. Освен това целият процес трябва да бъде организиран, – споделя експертът. – Много от обектите,  за които говорим, са с неустановена собственост, а според закона собственикът поема грижата за тях." 

"Тези сложни инженерни съоръжения трябва да влязат в дневния ред на политиците, защото една такава система за колективна защита е необходима и да се осигури финансиране, както за отремонтирането им, но и за тяхната дългосрочна поддръжка.  Необходимо е да има цялостна система – как се действа при евентуална екстремна ситуация в България, от оповестяването през реакцията и действията", уточнява Атанас Кръстанов.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10