Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Даниела Ангелова

Даниела Ангелова
Снимка: личен архив

"Връзката между минало, настояще и бъдеще трябва да се пази", казва Даниела Ангелова, студентка от Аграрния университет - Пловдив. Тя е млад човек, който обяснява, че в момента има тенденция хората да се завръщат към корените си. За нея обаче това никога не е седяло под въпрос, защото тя винаги е знаела, че иска да се занимава със земеделие. 

"За любовта ми към земеделието и защо записах тази специалност, до голяма степен може би са изиграли роля родителите ми и техният бизнес, защото те се занимават с животновъдство. А това е огромна част от мен и всичките ми спомени са свързани с животните и растенията. Така тази любов се пренесе и в моето образование", разказва Даниела.

В нашия разговор тя на няколко пъти повтаря, че "фактите говорят", защото за нея науката е важна и тя държи да се обляга на фактите. Силно е свързана със семейството си, със семейния бизнес, със земята, а в същото време се интересува от наука и сякаш успява да намери пресечната точка между практичното и научното знание. Затова не е и случайно, че тази година Даниела Ангелова стана носител на поименната годишна стипендия "Акад. Дончо Костов", връчвана от фондация "Еврика", за постижения в науката и фермерството.

Даниела разказва още, че е открила много рано за себе си този интерес към земеделието и животновъдството. Това е и основната причина защо не е поискала да избяга, както правят много други хора на нейната възраст и защо си е дала сметка, че това е нейният път, по който съзнателно иска да върви и да се развива.

И накрая питам Даниела Ангелова дали е изкушена да пътува, да почерпи чужд опит, да види други страни и други култури или още отсега знае, че това е нейното място и се чувства добре тук. А Даниела ми отговаря така: "Обожавам България. Камъкът си тежи на мястото. Но разбира се, че искам да пътувам и да научавам нови неща."

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Даниела Ангелова.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10