Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архивите говорят за живота в столицата

Спирка София през 70-те година на XX век

Архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София

Изложба "Спирка София’70" с архивни фотографии от Панайот Бърнев в DOT София канят публиката между 3 септември и 5 октомври на разходка в един от най-колоритните района на столицата – Женския пазар. Фотографската експозиция поставя началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата "Стара София", район "Възраждане" и най-старият пазар в града.

Изложбата е курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от галеристката Веселина Сариева и предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.

Фотографската разходка започва от 1975 г., когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара в София. Продължава през Лъвов мост и пазар "Георги Кирков" – името на Женския пазар тогава и стига до ул. "Пиротска". Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф той оставя след себе си над 7000 филма – голяма част, от които документират живота в столицата.


Уловените моменти показват разнообразни аспекти от живота на обикновените хора – сърцето и пулсът на всеки град, улавяйкси социалната динамика на времето. Храната и пазаруването на Женския пазар са заснети с автентичност и внимание към детайла. Кадрите разкриват и кварталния живот, изпълнен с човешки истории и взаимодействия.

В изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години, предоставен от киноклуб "Супер 8", който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото.


Изложбата "Спирка София’70" е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация "Български визуален архов" от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на фондацията, което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история.

Изложбата се осъществява в сътрудничество с Българския визуален архив и Киноклуб "Супер 8".

Откриване: 3 септември, вторник, 18.00 – 20.00 ч.

Кураторски тур с Тихомир Стоянов: 14 септември, събота, 17.30 ч.

Финисаж на изложбата и разговор с Киноклуб Супер 8: 5 октомври, събота, 14.30 – 19.00 ч.

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва "Математика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад "Славейков" и др.

Снимки: Панайот Бърнев
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23
 Калина Богоева

Рожден ден празнува примабалерината Калина Богоева

Поздравяваме за рождения ден една жар-птица!  Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас. Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет. Акад. Богоева споделя, че..

публикувано на 04.10.24 в 13:12

Изложба с мисия: Нов прочит на текстилните традиции в съвременното изкуство

На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово. В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева ,..

обновено на 04.10.24 в 11:08