Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив празнува в Деня на Съединението

4
Снимка: Община Пловдив

В деня, в който отбелязваме 139 години от Съединението, Пловдив празнува. "Нашият ден" разкрива картина от града, наричан "столица на Съединението" – разказват в "Нашият ден" репортерът Зои Каргиотаки, Георги Шопов, учител по история във Френската езикова гимназия в града и Стоян Иванов, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.

Днешната празнична програма ще започне от катедралния храм "Св. Богородица", където пловдивският митрополит Николай ще отслужи тържествен молебен.

Венци ще бъдат поднесени пред паметниците на Гаврил Кръстевич, майор Райчо Николов и Захари Стоянов, а  на площад "Стефан Стамболов" от 12 ч. ще започне празничен концерт.

От 19 ч. на площад "Римски стадион" ще се състои историческа възстановка на събитията около Съединението.

Стоян Иванов запознава слушателите с изложбата "Сандро – Княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба", която ще бъде открита тази вечер в РИМ – Пловдив.  Експозицията предлага един немски прочит на живота на българския княз – от неговото раждане до върховите моменти в биографията му – Съединението и участието в Сръбско-българската война. Изложбата може да бъде посетена през следващите два месеца, казва Иванов.

Учителят по история Георги Шопов разказва защо празникът е толкова важен не само за пловдивчани, но и за всички българи. В акта на Съединението няма личностни различия и политически пристрастия. Това, по думите на Шопов, е обединение, което не подлежи на коментар сред българското общество и често липсва в други моменти от историята ни.

Младите имат интерес към историята и изпитват родолюбиви чувства, категоричен е учителят. Въпросът е в начина, по който се представят историческите факти, смята Шопов, който предпочита да говори за положителните акценти в разказа за миналото.

Иванов допълва, че музеите са изпълнени с млади хора, които имат интерес към историческото минало и  българските институции на паметта.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25
Реплика от 1997 г. на компютъра на Атанасов – Бери в Центъра Дъръм, Щатски университет на Айова

121 години от рождението на "бащата на компютъра" – Джон Атанасов

На днешния 4 октомви се отбелязват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, известен като "бащата на компютъра". Роден в семейство на българин и ирландка, Атанасов проявява ранни наклонности към математиката и електротехниката. Придобива образование в областта на електроинженерството, след което защитава магистърска степен по математика и..

обновено на 04.10.24 в 10:11