Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бяхме в Хасково!

Снимка: БНР

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме, особено когато ни дават награди, но за това след малко.

Тази неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" можете да чуете документален запис от гостуването ни на фестивала "Хасковски Каунь", организиран от "Ъкъдемия Каунь" и община Хасково. Тазгодишното издание на фестивала, който е част от културната програма на празниците на град Хасково, е по-особено по две причини – бяхме наградени (стана дума за това кога) и то е под знака на 25-годишнината на "Ъкъдемия Каунь".

Всъщност награди имаше много, защото и конкурсите бяха много.

• Наградата в конкурса за дете карикатурист спечели Мехмед Апти Несим от Хасково.

• Наградата в конкурса за поотраснал карикатурист отиде при Валентин Георгиев от Русе.

• При авторите на фейлетони и стихотворения специалната награда на името на д-р Петър Марев бе присъдена на Димитър Атанасов от Кубрат

• Наградата на редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев" на БНР получи Татяна Йотова от Айтос.

• Трета награда бе за Бисера Дживодерова от Велико Търново.

• Втора – за Александър Щинков от Кърджали.

• Първа – за Калин Василев от Кюстендил

Сега за наградата на нашата редакция – това е Голямата почетна награда "Баш Каунь", която ни прави автоматично ъкъдемици от "Ъкъдемия Каунь". Като истински кауни ние пък мълниеносно обявихме душата, сърцето и мускулите на фестивала, актьорът от хасковския театър Янко Митев, за почетен редактор в нашия екип.

Наградите бяха връчени по време на спектакъл на нашата редакция пред куклено-драматичен театър "Иван Димов", в който участваха актрисата от театъра Нелина Михайлова, хасковският детски хор "Орфей", младите певци Рая Желева, Боян Гегов и Росен Джамбазов, както и бардът Асен Масларски.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23
 Калина Богоева

Рожден ден празнува примабалерината Калина Богоева

Поздравяваме за рождения ден една жар-птица!  Днес празнува примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева – признат авторитет в областта на класическия танц у нас. Свързваме се с акад. Богоева по телефонната линия на "Артефир", за да говорим за съня на една вечна балерина и поезията като балет. Акад. Богоева споделя, че..

публикувано на 04.10.24 в 13:12

Изложба с мисия: Нов прочит на текстилните традиции в съвременното изкуство

На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово. В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева ,..

обновено на 04.10.24 в 11:08