Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Филмът на Станислав Дончев беше част от 42-рата "Златна роза"

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития.

В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да му организира пътуване, за да прекара последните дни с малкото останало от баща ѝ, който скоро няма да познава никого.

Филмовият разказ се базира на лични мотиви от живота на сценаристката Теодора Стоилова-Дончева с нейния баща. Режисьор на филма е съпругът ѝ – Станислав Дончев.

Актрисата в главната роля – Александра Димитрова, за която "Преди да забравя" е дебют на голям екран, също има своята лична история. Нейната баба също е страдала от деменция.


"Преди да забравя" е едно предизвикателство към емоционалния свят на зрителя. Една от основните заслуги за това има актьорът, който влиза в ролята на бащата, а именно – Иван Савов. За своя образ той стъпва върху спомените за заболяването на майка си.

По повод положителните отзиви за играта му във филма, той казва:

"Когато чуеш такива думи, чувстваш, че животът ти не е минал напразно, че има смисъл в това, което правиш".


По думите на режисьора Станислав Дончев, когото познаваме и от филма му "Писма от Антарктида", целият тон на "Преди да забравя" е в посока на надеждата, любовта, прошката и всички хубави неща, които можем да дадем и получим в живота. Той обясни, че в работата си винаги се стреми към създаване на позитивни творби.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23

Изложба с мисия: Нов прочит на текстилните традиции в съвременното изкуство

На днешния 4 октомври 2024 г. се открива изложба на студенти от специалност "Текстил – изкуство и дизайн", НХА, София в Музеен център към Регионален етнографски музей на открито "Етър", Габрово. В съвременния свят традиционните занаяти често срещат предизвикателства, но същевременно и нови възможности за развитие. Д-р Наталия Дарманчева ,..

обновено на 04.10.24 в 11:08

Честита ни единица!

В редакция "Хумор и сатира" сме установили, че появи ли се единица в номерацията на месеците, ей я къде е Нова година. Все още обаче е есен и настроението ни е подобаващо, както можете да се убедите в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният..

публикувано на 04.10.24 в 10:10

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15