Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

7 юни 19 часа зала "България"

"Темпераментни ритми" в следващия концерт на Симфоничния оркестър на БНР

със солист Георге Тудораке-концертмайстор на Кралския филхармоничен оркестър на Лиеж

| обновено на 03.06.24 в 14:27

Следващият концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде на 7 юни от 19 часа в зала „България“.

Концертната програма ще започне с Vivace e molto ritmico - една от частите на балетната музика за симфоничен оркестър „Орис“ от композитора Румен Байрактаров, която той специално преоркестрира. Завършва композицията при проф. Александър Райчев в НМА „Проф. П. Владигеров“ и при Оливие Месиен в Париж. Автор е на произведения за симфоничен оркестър, камерно-инструментални, хорови и други. През годините негови творби са записани от фондация „Кусевицки“, САЩ, Френското национално радио в Париж, Радио Лайпциг, БНР, а симфоничното му творчество се отличава с редица международни награди.

За първи път на една сцена заедно с Радиосимфониците ще застане изгряващият цигулар, концертмайсторът на Оркестъра на Кралската филхармония на Лиеж и гост-диригентът на Лондонския симфоничен оркестър Георге Тудораке. Печели множество международни конкурси като Rodolfo Lipizer, Colmar, Flame и Bucharest, както и „Кралица Елизабет“ (2015), който е на полуфинала и е високо оценен от международната критика и публикация. Чест гост е като солист и концертмайстор на Лондонския симфоничен оркестър, Лондонската филхармония, Филхармонията и Симфоничния оркестър на Би Би Си, Симфоничния оркестър на град Бирмингам, Филхармоничния оркестър на Радио Франция, Националния оркестър на Лион, Немския симфоничен оркестър Берлин, Симфоничния оркестър Кьолн / WDR/, Националния оркестър на Капитолия в Тулуза, Националния оркестър на Бордо (Франция), Операта на Валенсия под палката на прочути диригенти като сър Саймън Ратъл, Зубин Мета, Валери Гергиев, Бернард Хайтинк, Антонио Папано, Рикардо Шаи, Кирил Петренко и др. 

Георге Тудораке

На 7 юни той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от П.И. Чайковски .

Великия си цигулков концерт Чайковски написва в период на дълбока душевна криза, предизвикана от импулсивната и нещастна женитба с младата Антонина Милюкова, но в същото време този промеждутък се превръща в период на изключителен творчески растеж - през тези години се появяват един след друг шедьоврите му: операта „Евгений Онегин“, Четвъртата симфония и Концертът за цигулка. Въпреки това, че работи върху тази творба през зимата в Кларенс (Швейцария), „пролетното“ настроение ясно се усеща в нея. То пронизва и двете теми на първата част, които се допълват. Усещането за радост от живота постепенно нараства в музикалното развитие, достигайки апогея си в средата на първата част. Втората част определено е връзка със спомени за Флоренция – канцонетата, напомняща италианска песен. Бързият финал, пропит с атмосфера на народно веселие, по което личи, че по време на престоя си в страната, Чайковски не е загубил духовната си връзка с родината.

Бела Барток е гений на оркестрацията, един от всички, които имат удивителен слух за тембър. Познавал е най-малките тънкости на оркестровото писане и знаел как да извлече фантастична палитра от звуците на оркестъра. Доказателството за всичко това е неговият Концерт за оркестър , който ще прозвучи във втората част на вечерта. След като бяга от Унгария и режима на Миклош Хорти през 1940 г., Барток прекарва последните пет години от живота си в Съединените щати, с влошено здраве и нощ, заради две години не компостира нито една нота. Своя Концерт за оркестър се записва през 1943 г., по поръчка на Бостънския оркестър и по лична молба на легендарния диригент Сергей Кусевицки, който решава да помогне с това предложение на тежко болничния композитор в този труден момент. Така се ражда най-мащабното произведение на Барток, което се нарежда сред най-изпълняваните и записвани концерти от най-големите оркестри по света. Оказва се и последното произведение, което авторът ни завещава.

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационен център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.

*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалист „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Енигматични символи" в концерта на Симфоничния оркестър на БНР

С „Празнична музика“ от Васил Казанджиев Симфоничният оркестър на БНР ще открие концерта на 18 октомври от 19 часа в зала „България“ и ще отбележи 90-годишнината от рождението на големия ни композитор, диригент и педагог. Казанджиев е един от ярките личности, който успява да изгради свой стил и се утвърждава като един от съвременните..

публикувано на 03.10.24 в 16:55

Българското национално радио обявява прослушване за попълване състава на Вокална група "Радиодеца"

Вокална група Радиодеца търси момичета и момчета на възраст от 6 до 8 години. Прослушването ще се състои на 25-ти октомври в зала 31 на БНР с диригента на състава Илина Тодорова и продуцента Десислава Костантинова. Желаещите участници трябва да подготвят две песни по избор. Необходимо е предварително да запишете детето на информация в..

публикувано на 03.10.24 в 14:30

Два емблематични хорови състава в откриващия концерт на новия сезон на Народния оркестър

С концерта „Вокално-инструментални картини“ Оркестърът за народна музика на БНР открива своя 72-ри творчески сезон на 17 октомври от 19 часа в Първо студио на Радиото. Специални гости в програмата ще бъдат два от най-авторитетните хорови състава – хорът на ФА „Тракия“ , ръководен от Цонка Димитрова, и хор „Ваня Монева“ под диригентството на..

публикувано на 26.09.24 в 17:43

Концерт на клавирно трио

На 30 септември от 19:00 часа в Първо студио на БНР ще се състои концерт на трио в състав Лидия Радионова-Кантарджиева /цигулка/, Магдалена Далчева /виолончело/ и Рада Чомакова /пиано/. Програмата включва Трио, оп. 108 от Филип Шервенка и Клавирно трио от Йоханес Брамс. Ето какво споделя Магдалена Далчева за състава: „ Триото е създадено в..

публикувано на 25.09.24 в 14:07

Симфоничният оркестър на БНР открива новия си концертен сезон

След големия фурор на 18 септември в Софийската опера и балет, където Радиосимфониците изнесоха специален концерт по случай Деня на Независимостта на България, те продължават със същата енергия да подготвят програмата за откриването на творческия си сезон. На 27 септември от 19 часа в зала „България“ ще представят сюита за гъдулка и..

публикувано на 20.09.24 в 17:31