Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Слабаков - от Брюксел обратно в киното

| Интервю
Андрей Слабаков
Снимка: Кирчо Стоичков, БНР
В Клуб "Неделя" разговаряхме с завърналият се от Европейския парламент кинорежисьор Андрей Слабаков. Един разговор извън клишето за брюкселските дантели и зеле, за ежедневието на евродепутат, каузите, които не са "пердута" и предстоящото му завръщане в киното.

 Запитах го как един извънсистемен човек като него е решил да влезе в сърцето на системата. Той отговори , че хората, които са го избрали са  го изпратили там. Мисли, че си е свършил прекрасно работата и не съжалява, въпреки умората.

"Да се работи с кретени, психопати и мошеници е изключително уморително!  Е, има и свестни, така че, не съм съвсем прав!"

Какво е да си евродепутат? 

Според него, ако искаш да вършиш работа, е наистина изтощително. Като зам. председател на Комисията по култура и образование (допреди няколко дни) смята, че е с най- много доклади от предишния мандат досега. Радва се, че Ицо Хазарта е избран за зам. председател, за да има кой да го замести в тази комисия. 

Не е лесно, защото  количеството на информация е такова, каквото никой не може да си представи. Три четвърти от  нея не става абсолютно за нищо- "това са общи приказки и ала- бала". 

Конкретните неща са много малко , но той се е старал , така че неговите доклади, становища и аргументи да имат някакъв смисъл. Бил е в три комисии, плюс една извънаредна за стратегията на борба с рака, където е бил единствения българин. Тази стратегия, между другото, от две години стои в МНЗ и още не е приложена. Не знае защо. 

"Може би търсят как да откраднат парите (щото пари има!) и търсят някакви начини. Аз им пиша всеки месец горе- долу по едно писмо, щото някои от моите предложения са вътре... и този доклад ми е много мил!"

Преди няколко месеца се е заел да изчисли на колко хора помага директно с нещата , които е писал в стратегията, които са в техен интерес. Над 1 000 000 са само българите, без да смятаме целия Европейски съюз, защото там пациентите са много повече. Стратегията по думите му е супер и е неразбираемо защо тук не желаят да я приложат. Според него, в прав текст, се опитват да прекарат европейската стратегия за борба с рака през турска частна болница...

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Алтер его“ – спомняме си за Тодор Климентов

Тази събота в „Алтер его“ ще си спомним за майсторА на епиграмата и хумористичното стихотворение Тодор Климентов. Ще звучи гласът му от личния архив на водещия, а за общите си преживелици с него ще споделят високите сатирици Васил Сотиров и Вихрен Бънков. Тодор Климентов беше филолог, сатирик, добър човек.  Роден на 06.10.1941 г. в село..

публикувано на 04.10.24 в 10:44

Атанас Грозданов за чудния свят на дивата природа

Утре, 4 октомври 2024 г. от 18:30 ч. в Регионален природонаучен музей- Пловдив Атанас Грозданов ще ни потопи в света на дивата природа през погледа на неговия обектив.  "Wild at heart – Plovdiv" /"Диви по сърце - Пловдив"/ е авторската му изложба, която представя, а в рамките на месец /до 4 ноември/ пловдивчани и гости на града ще имат възможност да я..

публикувано на 03.10.24 в 14:15

Изложба с мисия помага на бездомни животни

Художничката и писател Марина Иванова организира изложбата на 4-и октомври, от 19 часа, в зала “Компас“, етаж 2, в сградата на на ул. Капитан Райчо“ 56, в Пловдив. Тя ще бъде в подкрепа на сдружение "Помогни и спаси живот".  „ От дълго време търся начин да допринеса , със своето творчество , за добра кауза. Щастлива съм, че я..

обновено на 02.10.24 в 16:23

Пловдив със своя алея на българската шевица

В пловдивския Парк "Лаута" беше открита Алея на българската шевица. Идеята за това е на   Бояна Илиева и Радина Росенова - майка и дъщеря,  отомки на Гаврил Груев Хлътев – Георги Бенковски.  Радина Росенова и Бояна Илиева се завръщат в България след повече от 20 години, и вече 5 години, заедно развиват дейност посветена на разчитането и..

публикувано на 02.10.24 в 12:51

Приключи седмицата, посветена на глухите хора

Изминалата седмица беше посветена на глухите хора. Традиционно, международен ден на глухите се отбелязва в последната неделя на месец септември.  Денят се чества от 1951г. когато на 19 септември в Рим, Италия, е създадена Световната федерация на глухите.  „Основната тема на тази година беше посветена на правата на жестоките езици и..

обновено на 30.09.24 в 14:15