Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За колорита на ромската Нова година

По стар обичай ромите у нас посрещат "Банго Васил"

8
Ученици от Ябланица в посолството на Австрия
Снимка: Център Амалипе

С поредица от събития в София и цялата страна център „Амалипе“ и стотици училища, образователни медиатори и младежки групи за толерантност и гражданско участие отбелязват празника Василица, известен и като „Ромската Нова година“. Те бяха поздравени от посланиците на САЩ, Франция, Германия, Австрия, Великобритания, Нидерландия и други европейски държави, от министрите на образованието, здравеопазването, труда и социалната политика, вицепремиери, народни представители, кметове и областни управители – информират от центъра.

Ромски деца от Койнаре в посолството на Великобритания

Василица, позната и под името „Банго Васил“, е календарен празник, който част от ромите в България и на Балканите празнуват на 13, 14, 15 януари. Отбелязването му е свързано с множество легенди, най-популярната от които разказва, че дяволът разрушил моста, по който минавали ромите, но св. Васил го възстановил и така спасил ромите.

Третокласници от Ихтиман зарадваха с песни и танци нидерландския посланик

От златната колекция на „Радио България“ за днешния празник сме избрали да си припомним радио срещата с пастор Борислав Асенов. Любовта му към поезията на български и ромски език, както и двете му висши образования – по туризъм и богословие, го правят интересен събеседник. Чуйте го в интервюто на Магдалена Гигова с него в публикацията „Банго Васил съчетава в традицията си Рождество Христово и Васильовден“.

Чуйте и предаването ни „България днес“, където също разказваме за Ромската Нова година.

Снимки: БГНЕС и Фейсбук/Център "Амалипе"

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56