Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Точно преди 50 години България откри единствената си АЕЦ

Снимка: kznpp.org

На 4 септември 1974 г. е открита официално първата и единствена АЕЦ в България - "Козлодуй". Тя е и първата ядрена централа в Югоизточна Европа.

Началото на ядрената ни енергетика обаче е поставено на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз за изграждането на централата. Основното оборудване е доставено от СССР, а отделни съоръжения – от тогавашните ГДР, Чехословакия и Унгария.

Осъществени са и няколко изцяло български проекта, които се внедряват за първи път в световната практика при строителството на АЕЦ. През 1991 г. страната ни пуска и последния си, засега, VI блок.



Във връзка с ангажиментите, поети от България за присъединяването си към ЕС, АЕЦ “Козлодуй” закрива първите четири енергоблока преди изтичане на проектния им ресурс и от началото на 2007 г. в експлоатация остават 1000-мегаватовите V и VI блок.
В момента се работи по проекти за изграждане на 7 и 8 блок, вече с оборудване на американската "Уестингхаус".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10