Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са аптеките за електронните рецепти

Снимка: БГНЕС

От началото на септември аптеките работят по нови правила за електронните рецепти - какво въвежда тази промяна? Според публикациите в медиите голяма част от аптеките не са готови да работят по новите изисквания, защото още не са променили своя софтуер. От Асоциацията на собствениците на аптеки са заявили, че подобно отношение е безпардонно към целия бранш. Според аптекарите това води до хаос и объркване. Подробности разказа Димитър Маринов, председател на Български фармацевтичен съюз.

Той каза, че след приетите промени от 1 септември лекарите ще могат да предписват повече от три лекарствени продукта на една рецепта и то само тези, които са по здравна каса. Това важи само за рецепти издадени след тази дата и оттук идва неразбирането, защото много от пациентите идват с тримесечни рецепти, които са издадени в по-ранен период, но те ще бъдат изпълнявани по стария ред.

"Нещата стояха така: или пациентът намира цялата си терапия по дадена рецепта в една аптека и я изпълнява наведнъж, или ако в нея случайно няма всички лекарства, но на пациента много му се налага да започне лечение, обикновено той се отказваше от някое от лекарствата и съответно те не можеха да бъдат изпълнени никъде другаде. Включително в същата аптека, защото рецептата изчезваше. Веднъж работено по нея тя изчезваше. Така, че сега това е една допълнителна опция, която би трябвало да улесни пациента", каза Маринов.

Той сподели, че промяната засяга абсолютно всички вериги и тя дори дава възможност на по-малките аптеки да отговорят на търсенията на пациентите. Поправката в наредбата реално изравнява силите между конкурентите, заяви Маринов. По думите му в момента има един сериозен проблем, че някои аптеки нямат достъп до определени лекарства, или до цели лекарствени групи, като пациентът бива насочван другаде. Това създава предпоставки за "лекарствен туризъм" и това трябва да бъде ликвидирано, подчерта той. От друга страна електронните рецепти дават по-голяма проследимост и повече удобства.

Все още ли е в сила забраната за продажба на отделни блистери от опаковката на дадено лекарство?

"По здравна каса не е. Има определени лекарствени продукти, на които е позволено отпускането им на блистери, на флакони, като такъв продукт са инсулините, при които отпускането става по предписан протокол според това, какво е преценил лекарят", заяви Маринов. Освен това каза, че има формула, която изчислява какво е наличното количество лекарства, но с нея проблемът е, че тя мери количеството назад във времето и трудно може да отчете каква е нуждата в момента. Това е поради причината, че има хартиени рецепти, които никой никъде не ги води в регистър.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кинокритикът с последната си книга

„Между два кадъра“ - истории от света на родната кинематография

„Между два кадъра“ е първа част от поредица книги, в която съвременни творци на българското кино разказват за своя път към филмите, които гледаме. Някои от тях са любими на публиката, други - по-малко познати, но всички те създават настоящия образ на киното в България . Разговорите с тях разкриват разноликия, чаровен, конфликтен, но и все пак любим..

публикувано на 04.10.24 в 15:28
Доналд Тръмп-младши (вляво) говори с водещия на Fox News след вицепрезидентския дебат между Тим Уолц и Джей Ди Ванс

За Тръмп ваденето на нови детайли по делото за Капитолия е намеса в изборите

Тази седмица бяха оповестени пред обществото детайли от делото срещу Доналд Тръмп и действията му около 6 януари 2021 г. и щурма на сградата  на  Капитолия.  През лятото Върховният съд реши, че дава имунитет на президенти що се отнася до действията им в ролята им на президент.  Новата информация показва посоката на обвинението, след..

публикувано на 04.10.24 в 15:20

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане. Обявена е обществена поръчка по две обособени позиции с обща прогнозна стойност 550 000 лв. Специализираната техника, необходима на общината за зимно поддържане на пътната мрежа, включва пет снегопочистващи машини и челен товарач, като изпълнителят е длъжен да осигури и..

публикувано на 04.10.24 в 15:06

Да се втурнем по велопътеките или по стъпките на Алеко с приятел

Две отборни състезания ще се проведат на 05.10 и 06.10 в планините Витоша и Люлин . Организаторите от ТД "Боерица" са подготвили няколко трасета за любителите както на пешеходния, така и на велотуризма. Съботното състезание се казва "По стъпките на Алеко" и е посветено на първото туристическо изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко..

публикувано на 04.10.24 в 14:15
д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на НЗОК д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на Националната здравноосигурителна каса и директор на Столичната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов. Кончината на д-р Комитов е настъпила на 3 октомври, информират от НЗОК. Д-р Комитов бе управител на НЗОК в периода 17.03.2015 – 05.07.2017 г., и. д. директор на НЗОК от 24.01. до 07.03.2003 г. Бил е..

публикувано на 04.10.24 в 13:28
Авторът Весо Портарски

„Унгарски танци на Тенерифе“ доказва, че животът е твърде кратък, за да сме сериозни

 С пиперлив хумор, безупречен сарказъм и копнеж по малките удоволствия, Весо Портарски кани съвременния читател на стендъп комедийно шоу в сборника с разкази „Унгарски танци на Тенерифе“. Двайсет и пет разказа от личния дневник на автора се превръщат в безупречни скечове, представени през погледа на българин в чужбина, турист в курорти със съмнителни..

публикувано на 04.10.24 в 12:45

Превръщат стари банкови карти в паркова мебел

Инициативата „Град като хората“ се реализира от четири години, а целта е градските пространства да станат по-приветливи. Първото облагородено място в София беше подлеза на бул. „България“, който беше изрисуван с красиви графити, казаха пред Радио София Адрияна Михайлова и Ирена Първанова, които са част от „Град като хората“. Тази година фокусът на..

публикувано на 04.10.24 в 12:26