Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 18 септември, сряда, от 18 часа

Концерт за София организират в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Д-р Надежда Тодоровска разказва в "Радиокафе"

Д-р Надежда Тодоровска
Снимка: Радио София

В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Надежда Тодоровска от фондация "Венцислав Янков" за личността на големия български пианист и предстоящия концерт за София, който ще се състои на 18 септември.

Какво е най-важно хората да знаят за личността на Венцислав Янков?

"Той беше космополитен човек и според днешните измерения – мега звезда. През 1949 година на 23-годишна възраст печели първа награда на един от най-големите конкурси в Париж, след което всички врати се отварят пред него – обиколил е петте континента и свирил в най-големите зали в света. Освен голям музикант е голям човек, с изключително богата култура и философия за живота, с това да помагаш, да правиш правилните неща в живота и да развиваш красотата и музиката, защото тя притежава този универсален език, да събира различни хора и да ги кара да се чувстват добре. Ученик е на Петър Дънов, с когото заедно са свирили паневритмията. Музиката е залегнала в самото начало на неговия живот, първата му проява пред публика е на 4-годишна възраст, като ученик на проф. Панка Пелишек (българска пианистка от чешки произход). 

На 11-годишна възраст, Венцислав Янков заедно със своя брат Любомир Янсов - известен цигулар, получават от българското министерство на просвещението стипендия, с която заминават да учат в музикалната консерватория в Берлин. На 16 години, с огромни отличия завършва Берлинската консерватория в класа на проф. Мартинсен – друго голямо име, споменавано с респект в света на музиката", разказа д-р Надежда Тодоровска.

Професионалната кариера на пианиста Венцислав Янков продължава в София, като солист на българската филхармония, до заветния конкурс в Париж, на който се явява поканен от Маргарита Лонг. След като го чува на един конкурс в Женева, тя го кани в Париж да взима от нея напълно безплатни уроци, като е имала школа, в която е обучавала такива изключителни таланти.

"На практика, през 1949 година когато той се явява на конкурса е имало две първи награди, напълно равностойни – едната е на италианеца Алдо Чиколини.


След бурните овации и аплодисменти на публиката, която не оставя българския пианист да слезе от сцената журито, в което е и Маргарита Лонг решава, че за първи път ще даде две първи награди, напълно равностойни", разкри още д-р Надежда Тодоровска.

"В днешно време, когато нещата около нас толкова се объркаха, има и доста голямо объркване в ценностната ни система, когато всичко стана еднодневно, вниманието на човек не може да се задържи върху нещо повече от няколко минути, дори секунди. Музиката обаче възражда всеки, който има сетивата да я усети. В едно изпълнение на Венцислав Янков независимо от това, което свири – дали ще е Бах, Бетовен, Дебюси, Равел, той учейки от Маргарита Лонг как се свирят, предаваше на своите ученици, на които той е професор. Преподавал е освен в консерваторията на Маргарита Лонг и 20 години в Парижката национална консерватория. Много негови студенти днес са големи професори, изпълнители и с огромен респект се отнесоха към мен, когато се обърнах за съдействие при създаването на фондация "Венцислав Янков", изтъкна д-р  Тодоровска. 

Тя допълни, че България отдава своята почит към Венцислав Янков за целия му принос в това, да прославя страната ни където и да отиде. Венцислав Янков е Доктор Хонорис кауза в Българската  държавна консерватория и носител на орден "Стара планина" I степен. През 2023 година фондацията провежда първият конкурс за млади пианисти носещ името на Венцислав Янков в София, излъчват се три стипендии – за възрастова група от 18 до 22 години, от 13 до 17 години, а третата стипендия се определя от самата публика, която гласува на място на кого да бъде присъдена тя.

"На концерта, който ни събира на 18 септември, сряда, от 18 часа, в концертната зала Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" са избрани четирима млади пианисти, които ще свирят с Оркестъра на "Софийски солисти" под диригентството на Маестро Константин Добройков. Те са избрани от майсторския клас на един от учениците на Венцислав Янков – Франсоа Шаплан и на Людмил Ангелов, разкри още д-р Надя Тодоровска.

Повече подробности за предстоящия концерт и програмата му, чуйте в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кинокритикът с последната си книга

„Между два кадъра“ - истории от света на родната кинематография

„Между два кадъра“ е първа част от поредица книги, в която съвременни творци на българското кино разказват за своя път към филмите, които гледаме. Някои от тях са любими на публиката, други - по-малко познати, но всички те създават настоящия образ на киното в България . Разговорите с тях разкриват разноликия, чаровен, конфликтен, но и все пак любим..

публикувано на 04.10.24 в 15:28
Доналд Тръмп-младши (вляво) говори с водещия на Fox News след вицепрезидентския дебат между Тим Уолц и Джей Ди Ванс

За Тръмп ваденето на нови детайли по делото за Капитолия е намеса в изборите

Тази седмица бяха оповестени пред обществото детайли от делото срещу Доналд Тръмп и действията му около 6 януари 2021 г. и щурма на сградата  на  Капитолия.  През лятото Върховният съд реши, че дава имунитет на президенти що се отнася до действията им в ролята им на президент.  Новата информация показва посоката на обвинението, след..

публикувано на 04.10.24 в 15:20

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане. Обявена е обществена поръчка по две обособени позиции с обща прогнозна стойност 550 000 лв. Специализираната техника, необходима на общината за зимно поддържане на пътната мрежа, включва пет снегопочистващи машини и челен товарач, като изпълнителят е длъжен да осигури и..

публикувано на 04.10.24 в 15:06

Да се втурнем по велопътеките или по стъпките на Алеко с приятел

Две отборни състезания ще се проведат на 05.10 и 06.10 в планините Витоша и Люлин . Организаторите от ТД "Боерица" са подготвили няколко трасета за любителите както на пешеходния, така и на велотуризма. Съботното състезание се казва "По стъпките на Алеко" и е посветено на първото туристическо изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко..

публикувано на 04.10.24 в 14:15
д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на НЗОК д-р Глинка Комитов

Почина бившият управител на Националната здравноосигурителна каса и директор на Столичната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов. Кончината на д-р Комитов е настъпила на 3 октомври, информират от НЗОК. Д-р Комитов бе управител на НЗОК в периода 17.03.2015 – 05.07.2017 г., и. д. директор на НЗОК от 24.01. до 07.03.2003 г. Бил е..

публикувано на 04.10.24 в 13:28
Авторът Весо Портарски

„Унгарски танци на Тенерифе“ доказва, че животът е твърде кратък, за да сме сериозни

 С пиперлив хумор, безупречен сарказъм и копнеж по малките удоволствия, Весо Портарски кани съвременния читател на стендъп комедийно шоу в сборника с разкази „Унгарски танци на Тенерифе“. Двайсет и пет разказа от личния дневник на автора се превръщат в безупречни скечове, представени през погледа на българин в чужбина, турист в курорти със съмнителни..

публикувано на 04.10.24 в 12:45

Превръщат стари банкови карти в паркова мебел

Инициативата „Град като хората“ се реализира от четири години, а целта е градските пространства да станат по-приветливи. Първото облагородено място в София беше подлеза на бул. „България“, който беше изрисуван с красиви графити, казаха пред Радио София Адрияна Михайлова и Ирена Първанова, които са част от „Град като хората“. Тази година фокусът на..

публикувано на 04.10.24 в 12:26