Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка от Брюксел събира пари за видинската болница

| обновено на 10.05.20 в 17:15

Тереза Станчева напуска Видин преди 13 години, но не е забравила корените си. Днес тя работи към Европейския парламент и е организатор на кампания за подпомагане на болницата в родния й град. Младата жена смята, че само с общи усилия можем да се справим с всеки проблем, а успелите българи трябва да са на предната линия.

"В тези трудни времена наистина имаме нужда от един разговор за солидарността и за това, което ни обединява. Аз самата съм родена и израснала във Видин. От около 13 години за съжаление не живея там, но моите родители все още са там и голяма част от моите приятели са там.

Надали има човек, който е свързан с Видин и да не познава проблемите на видинската болница. И наблюдавайки ситуацията първо в Китай, а след това в Италия, Испания и в Белгия как се разви ситуацията, видях че болниците са тези, които първо са поразени от този вирус. Здравните системи издъхват дори в далеч по-развити икономически страни с по-добра и леглова база, и апаратура. Отделно от това знаем, че Видинска област е предимно със застаряващо население, което е именно в рисковата група. И от самото начало се знаеше, че Видин ще бъде една от най-силно засегнатите области. Няма как да се избегне, Видин е град на две граници.

Реших че мога да помогна, като организирам тази кампания чрез една леснодостъпна онлайн платформа, чрез която с общи усилия да съберем средства, с които да бъдат закупени лични предпазни средства за медицинския персонал, както и лекарства, обдишваща апаратура и др...

Да- средствата, които събрахме не са сума, която може да покрие всичко необходимо за болницата. Те са в размер на 2040 евро, но смятам, че има нещо по-важно от самия размер на средствата. Защото днес на дневен ред е едно много по-важно, внезапно изпитание и смятам, че можем да се справим с него, само когато сме солидарни. И много се радвам, че тази кампания все пак успя да ни обедини, както и много други каузи в страната. Защото в този момент обществото ни трябва да е единно и сплотено...

Разбира се във всичко това не бях сама, много хора ми помогнаха. Мои приятели от различни среди- Димитър Велков, Владимир Василев, момчетата от фен клуба на ЦСКА, Гергана Рибарова, която ми помогна да разпространя кампанията и сред българската общност в Белгия. Благодаря на всичко приятели и колеги, с които животът ни е срещал през годините и които подадоха ръка в този труден момент...   

Що се отнася за българската общност в Белгия, трудно бих могла да кажа колко са българите тук, но със сигурност са поне 100 000 души, които работят или учат в страната. Познавам хора и от Северозапада, с които работим в европейските институции или на други места."



Цялото интервю и отговор на въпросите- как се работи в Европейския парламент; кои са основните проблеми, които ни спъват по пътя ни напред; какво е мнението за българската правосъдна система в чужбина; как се промени животът в Белгия по време на пандемията и какви мерки бяха взети; кои български работници бяха освободени заради извънредното положение и могат ли да бъдат защитени правата им, може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" е собственик на рибния ресурс на водоема

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" стана собственик на рибния ресурс на водоема за срок от 5 години. Условията по процедурата, по която е кандидатствало сдружението са сурови, заяви Владислав Йорданов- член на организацията. "Реални сдружения, които имат членска маса, които имат членове над 500, с едногодишни билети, валидни в ИАРА. Това е..

публикувано на 03.10.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие...

публикувано на 03.10.24 в 16:16

Как могат да останат по-дълго туристите в Искърското дефиле

Туристическият бранш в района на Искърското дефиле се обединява около създаването на нова туристическа дестинация. Идеята възниква още миналата година. При разговори с местните хора и от наблюдения на Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" става ясно, че има много голям бум на туристи по Искърското дефиле. Това навежда на мисълта..

публикувано на 03.10.24 в 16:09