Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Млад Благотворител" в подкрепа на ученически инициативи с кауза

Снимка: Фондация Благотворител

От фондация "Благотворител" за осма година помагат за изпълнението на ученически инициативи, които са с благотворителна насоченост. Те могат да са в подкрепа на деца, лишени от родителска грижа или възрастни хора в нужда, съхраняване на музикалното наследство на България, екология или иновативно предприемачество. Срокът за участие в конкурса "Млад Благотворител" е 14 януари. Учениците са много креативни и всяка година поднасят изненади с темите си, каза председателят на фондацията Станислава Рашева. Четири са категориите в конкурса тази година.

"Първата категория е "Подкрепа на деца или ученици, лишени от родителски грижи или възрастни хора в нужда". Втората тема, по която могат да напишат проект е "Съхраняване на музикалното наследство на България". Третата тема е  "Екология, опазване и грижа за околната среда". Четвъртата категория е "Иновативно предприемачество с кауза". В тази категория, тя е по-специфична. Отново искаме проектите да са с благотворителна насоченост, но тук спадат всички идеи, които хрумват на децата как да спечелят средства. Може би измислят някакъв нов продукт, който да пуснат на пазара под някаква форма, може би правят кампания, която по някакъв начин събира средства или внедряват нов продукт, който би могъл да помогне на някого. За пример бих дала едни продукт, който спечели първо място, но за съжаление не се осъществи, тъй като ковид кризата забрани условията, при които бихме могли да реализираме този проект. Децата бяха много находчиви. Проектът беше подаден от ученици от Шумен. Те бяха измислили вариант, в който едно българско домакинство - възрастни хора в селата да използват тор за производство на биогаз и така да отопляват както оранжериите, така и домовете си. Това е пример за иновативно предприемачество, тъй като внедрява нещо ново, което не е патентовано и по този начин помага."

Седем проекта ще получат финансова подкрепа, за да бъдат осъществени. За проекта, класиран на първо място ще бъдат осигурени 1500 лв., за второ - 1200 лв., за трето - 1000 лв. По 800 лв. ще получат учениците, чиито проекти са класирани на 4-то, 5-о и 6-о място. 

"Винаги класираме по два проекта на категорията и "Иновативно предприемачество с кауза" е с отделен бюджет. Той е 1200 лева."

Екипите на всички 15 проекта, достигнали до полуфинал ще преминат обучение по управление, комуникация и финансова отчетност на проекти.

В конкурса могат да участват ученици от 8-и до 12-и клас, които са готови да посветят време, умение и усилие, за да направят България по-добро място за живеене, обясниха от фондация "Благотворител".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" е собственик на рибния ресурс на водоема

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" стана собственик на рибния ресурс на водоема за срок от 5 години. Условията по процедурата, по която е кандидатствало сдружението са сурови, заяви Владислав Йорданов- член на организацията. "Реални сдружения, които имат членска маса, които имат членове над 500, с едногодишни билети, валидни в ИАРА. Това е..

публикувано на 03.10.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие...

публикувано на 03.10.24 в 16:16