Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради липсата на напояване стопаните очакват по-ниски добиви от пролетниците в условията на засушаване

Под 5 000 декара се напояват в област Видин

Снимка: Светослав Цветанов


По-ниски добиви от пролетници и загуби очакват стопаните заради продължителната суша и липсата на напояване. Едва под 5 хиляди декара в област Видин се напояват, за тази година договори са сключени в общините Макреш и Белоградчик.  Два проекта за възстановяване на напоителна инфраструктура се изпълняват от "Напоителни системи"- Видин, каза в "Земята, която ни храни" директорът Янчо Василев: 

"Съгласно Постановление на МС от 2000-та година, са утвърдени балансите на поливните площи, за област Видин към онзи момент са 124 580 в почти всички общини, с изключение на общините Чупрене и Бойница. За 2024 година към клон Видин имаме сключени два договора за напояване с обща площ 4836 декара само в общините Макреш и Белоградчик. "Напоителни системи" е бенефициент по мярка 4.3 от Програмата за развитие на селските райони- мярка "Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитие и модернизиране или адаптиране на селското и горското стопанство". Изпълняваме два проекта- за реконструкция и модернизация на дюкер "Видбол" и за реконструкция и модернизация на главен напоителен канал М-2 и кана Р-12. И двата обекта са на територията на община Макреш, в землищата на селата Толовица, Макреш и Шишманово..."

С реализацията на проекта за реконструкция на дюкер "Видбол" ще се постигне значително намаляване на загубите на вода от течове. Прогнозира се максималните загуби на вода, следствие от обезвъздушаване и допуснати течове от не добре затворени спирателни кранове да стане не повече от 2%, или нов КПД 98%. Проектът за реконструкция на елементи на съществуващи хидромелиоративни системи за напояване - главен напоителен канал М-2 и канал Р-12 към напоителна система "Рабиша" цели да бъде осигурено намаляване загубите на вода и по-ефективно използване на количеството им за напояване, което от своя страна ще доведе до икономия на вода, до поддържане в добро състояние на водните тела, както и ще смекчи натиска от климатичните промени. Ще бъде увеличена и напояваната площ. 

Заради поливния сезон ремонтът на двата обекта е преустановен. Крайният срок за завършване на рехабилитацията на напоителните съоръжения е април следващата година. 

Със собствени средства от "Напоителни системи" извършват ремонт и на два от каналите на помпената станция в землището на селата Толовица и Рабиша, след което площите за напояване ще се увеличат, допълни Янчо Василев. 

По думите му трябва да се съобразяваме с промяната на климата, да отглеждаме по-сухоустойчиви култури, да започнем да пестим водата, защото тя не е неограничен ресурс: 

"Всичко онова, което сме вършили до този момент, трябва да го забравим- да разпиляваме водата и да не се грижим за нея. Една от насоките е да променим начина на напояване на земеделските култури, да сменим старите методи на гравитачно напояване и дъждуване, защото разхода на вода е много голям, в същото време се нанасят и щети на почвата..." 

Според Янчо Василев новите методи, които трябва да се въведат, са капково, подпочвено и микро напояване. За тях трябват сериозни инвестиции, но те си заслужават. Трябва да се променим, категоричен е Василев:

"Тези методи са свързани с определени култури, определени площи и определен тип почви. Земеделските стопани трябва да започнат да мислят много сериозно и в тази връзка. Трябва сериозно да се помисли за смяна на културите... Тази година есенниците дадоха много добри резултати, за разлика от пролетниците, при които няма да бъдат никак добри резултатите..."

Земеделските производители ще получат безвъзмездни средства за напояване, съобщиха наскоро от министерството на земеделието. Те могат да кандидатстват за подкрепа на разходите за вода за напояване до 31 октомври 2024 г.  Максималният размер на помощта е до 280 000 евро. Фермерите трябва да имат договор за 2024 г. с доставчик на услугата "доставяне на вода за напояване", сключен до 10  октомври включително. Заявления се подават в Областните дирекции на фонд ”Земеделие” до 31 октомври,  а помощта ще бъде изплатена до 10 декември. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" е собственик на рибния ресурс на водоема

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" стана собственик на рибния ресурс на водоема за срок от 5 години. Условията по процедурата, по която е кандидатствало сдружението са сурови, заяви Владислав Йорданов- член на организацията. "Реални сдружения, които имат членска маса, които имат членове над 500, с едногодишни билети, валидни в ИАРА. Това е..

публикувано на 03.10.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие...

публикувано на 03.10.24 в 16:16

Как могат да останат по-дълго туристите в Искърското дефиле

Туристическият бранш в района на Искърското дефиле се обединява около създаването на нова туристическа дестинация. Идеята възниква още миналата година. При разговори с местните хора и от наблюдения на Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" става ясно, че има много голям бум на туристи по Искърското дефиле. Това навежда на мисълта..

публикувано на 03.10.24 в 16:09

Брусарци има нова зона за отдих и спорт

Брусарци вече разполага с нова зона за отдих и спорт . Общинският център е пример за това, как запуснати терени могат да бъдат превърнати в нещо полезно.  Новият обект е създаден по проект "Обичам природата и аз участвам“ в рамките на Национална кампания "Чиста околна среда - 2023 г.“.  Целта му е да повиши екологичната култура чрез..

публикувано на 03.10.24 в 14:00