Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гроздето тази година- малко, но с добро качество

Снимка: Радио Видин


По-рано от обичайното започна гроздоберът тази година. Заради сушата и високите температури белите сортове грозде узряха по-рано, вече се бере и червеното грозде. Отрано започва и работният ден на берачите в масивите в селата Станево и Долно Линево, за които отговаря Милка Велкова: 

"Гроздобера го започнахме близо месец по-рано... Тази година е катастрофална за лозята в Северозападния край. Безснежната зима, без влагозапасяване, без дъждове от юни до септември, на 1 метър в почвата няма влага. На 1 август бяха готови белите сортове, а на 10-ти- червените- това не се е случвало... На 20 см от повърхността влага няма... Изсъхват по-младите лозя, оцеляват старите и тези, които са на северен скат... В момента гроздовете стафидират от високите температури и високата температура на земята- при 38 -39 градуса на въздуха, на земята е 45 градуса..." 

Качеството на гроздето е перфектно, ако се обере навреме ще се задържи, казва Милка Велкова, но добивите ще са по-ниски:

"Катастрофално ниски, към 30 % от миналогодишния добив. Ако миналата година сме брали по тон и половина от декар, сега  към 200-250 кг от декар- от белите и червените сортове. Градусът е висок - 25-26, но с всеки изминал ден ще се вдига, а соковете ще започнат да се връщат обратно, за да съхрани лозата... Огромен проблем е ниският добив, има гроздопроизводители, които нищо няма да наберат... 
Масивите са на брега на Дунав, а въздушната влага оказва влияние върху развитието на лозята... Вървим към изкореняване на старите масиви... Младите ще оставим, защото са с повече лози в декар и са по-рентабилни..."


1600 декара лозя стопанисва Милка Велкова. В масивите се отглеждат мерло, каберне совиньон, кралски рубин, совиньон блан, сира, врачански мискет и тамянка. Заради климатичните условия, високите разходи и нерентабилността на производството, ще започнат да изкореняват по-старите сортове. От няколко години сред проблемите за гроздопроизводителите е и реализацията на продукцията: 

"Допреди няколко години винпромите имаха капацитет да купуват от нас производителите. Последните години почти не купуват и остава само пазарът на дребно. Мислили сме за малка избичка, но и реализацията на вино е трудна. При толкова изби, които не могат да си реализират виното, е безсмислено да го правим...Сега Наредба 5 до някаква степен ограничава вноса, за да можем и ние да си реализираме и малкото оскъдна продукция... "

На този етап нямат проблем с работната ръка, все още има желаещи да работят, с тях се сключват договори, има и постоянни работници. Милка Велкова е убедена, че за лозарството има надежда:

"Винаги има надежда, не знаем другата година каква ще е, дано е по-добра... Гледаме гроздето с мерак и любов и затова е хубаво, затова и имаме много клиенти..."


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" е собственик на рибния ресурс на водоема

Сдружение "Заедно за язовир Дъбника" стана собственик на рибния ресурс на водоема за срок от 5 години. Условията по процедурата, по която е кандидатствало сдружението са сурови, заяви Владислав Йорданов- член на организацията. "Реални сдружения, които имат членска маса, които имат членове над 500, с едногодишни билети, валидни в ИАРА. Това е..

публикувано на 03.10.24 в 16:41
Снимката е илюстративна

"Четири лапи": Интензивното животновъдство кара животните да страдат

Ден след Световния ден на селскостопанските животни и ден преди Международния ден за защита на животните говорим с Тихомир Димитров- ръководител на отдел "Програми" към фондация "Четири лапи" за хуманното отношение към животните и за дейността на организацията, която е фокусирана върху животните под пряко човешко въздействие...

публикувано на 03.10.24 в 16:16

Как могат да останат по-дълго туристите в Искърското дефиле

Туристическият бранш в района на Искърското дефиле се обединява около създаването на нова туристическа дестинация. Идеята възниква още миналата година. При разговори с местните хора и от наблюдения на Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" става ясно, че има много голям бум на туристи по Искърското дефиле. Това навежда на мисълта..

публикувано на 03.10.24 в 16:09

Брусарци има нова зона за отдих и спорт

Брусарци вече разполага с нова зона за отдих и спорт . Общинският център е пример за това, как запуснати терени могат да бъдат превърнати в нещо полезно.  Новият обект е създаден по проект "Обичам природата и аз участвам“ в рамките на Национална кампания "Чиста околна среда - 2023 г.“.  Целта му е да повиши екологичната култура чрез..

публикувано на 03.10.24 в 14:00