Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на преподаватели от Филологическя факултет на висшето училище.

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби е член на Асоциацията. То е единствената образователна институция на територията на емирството. Училищният ръководител Валентина Мирчева разказа в ефира на Радио Благоевград 7-годишната му  история. Училището е създадено през 2017 г. по инициатива на български семейства, живеещи в Абу Даби, които желаят децата им да изучават български език. През 2018 г. училището става част от програмата на МОН в подкрепа на Българските неделни училища.В неделното училище освен български език и литература, се изучават история и география на България. По-малките ученици изучават предмета „Родинознание“. Училищният екип организира различни занимания, които са свързани с бъгарските традиции и култура, работилници и допълнителни занимания за децата.

„Бих казала, че училището се развива, защото самите родители са много изискващи, подкрепят нашата дейност и желаят да продължаваме да се развиваме напред. Присъединяват се все повече колеги. Имаме все повече деца. Интересът към нас расте. Тази учебна година завършиха 32-ма ученици, разделени по групи. Имаме предучилищна група, която започва работа с 4-годишни деца, имаме ученици от 1-ви до 8-ми клас. Следващата учебна година ще имаме и 9-ти клас“ , споделя Валентина Мирчева.

Неделното училище в Абу Даби се помещава в музикален институт, а обстановката, в която се обучават децата, е артистична. „Учебници и помагала имаме и все повече МОН обръща внимание на това, че децата зад граница имат нужда от специализирани материали. Ние, учителите, имаме нужда от методическа подкрепа и я получаваме. Например, нещо ново е, че МОН обяви едни дългосрочни квалификационни курсове за учителите зад граница. Става въпрос за обучения на учители, които раотят в български неделни училища, но нямат педагогически профил. Това е едно от предизвикателствата пред нас. В училищата работят и хора, които нямат педагогическо образование. Хората, които ще минат през тези обучения, ще получат свидетелство за учител по български език в чуждоезикова среда. Да преподаваш български език в България е много различно от това, да преподаваш български език в една съвсем друга чуждоезикова среда. Това е занаят, който се развива в годините и определено е интересто поле за развитие. Квалификационните курсове на министерството са една  наистина добра стъпка за развитие  и усъвършенстване на българските учители зад граница“, коментира Мирчева. Като друго предизвикателство тя посочи необходимостта от пространства, защото всяка година броят на учениците расте. Расте и броят на българските неделни училища по света. Точната статистика показва, че в момента функционират 398 Български неделни неделни училища. Тенденцията е техният брой да нараства. „Вниманието към нас ще се увеличава, защото тази тенденция все повече българи да напускат България продължава. Ще продължат да се откриват все повече неделни училища зад граница. Ние ще имаме все повече нужда МОН и всички институции, които се занимават с българите в чужбина, да ни подкрепят“, коментира Валентина Мирчева, училищен ръководител на Българското неделно училище в емирство Абу Даби.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53