Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на ненасилието, който се отбелязва на 2 октомври. Всеки от нас се е питал,  кога един  човек става насилник?

Кой момент от детството въздейства върху насилието?

Кой е примерът, който децата ползват или запомнят?  

Защо е толкова трудно в днешно време да сме добри  и положителни,  дори да имаме добро настроение?

Затова се обърнахме към нея, за да разберем какви са нейните съвети за справяне с тези проблеми, както и още други важни теми, тревожещи деца и родители.

„Никой не се събужда с идеята да направи детето си насилник или пък той самият да бъде такъв родител или такъв човек. Много са причините, за да станеш насилник, но един насилник винаги е бил насилван той или става агресор, или става жертва. Може да станеш насилник от всекидневни обиди, може да бъде просто някакво неглижиране на твоите емоции, когато си бил дете, ако никой не се е интересувал ти как се чувстваш, ако родителите са се интересували само за физическото оцеляване на това дете. То в  себе си трупа и трупа емоции, които не може да изрази, защото не му е позволено, са част от причините, които се коренят от детството“, коментира за Радио Благоевград Елена Терзийска.

В сложното съвремие повечето от нас сме се отдали на това да работим, за да оцелеем, а така в този битов хаос повечето родители забравят да наблюдават децата.

„Всички сме заети през деня, но вечер бъдете с децата си, седете на пода, играйте игра, правете си пикник на терасата, телефоните да бъдат далеч, вие сте им примера, защото повечето родители нямат емоционална връзка с децата си, просто да го погледнеш в очите и да знаещ дали е спало, а това родителите трябва да го искат да го направят, но и да се  постараят, може да стане“, съветва психологът Елена Терзийска.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02