Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

Снимка: Ася Пенчева

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България?

Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура 

Отзвук от 19-та Световна среща на българските медии в Одеса

Българският дух в Общобългарския културен център в Одеса

Първата спирка от журналистическата обиколка в украинската част на Бесарабия бе село Камчик. През социализма Сталин го преименувал на Заря, но с независимостта на Украйна отново си връща българското име - да напомня на всички как прародителите им тръгнали от селата край Камчия и построили домовете си в мирната земя.


Тук живеят само българи и посрещат гостите си по български - въпреки войната с изобилие на трапезата и музика.

На подредения и чист площад има специално място за паметника, открит официално през 2021 г в чест на 190-та годишнина от основаването на селото. 

Елена Арнаудова

Елена Арнаудова, учителка по български език в училището и директорка в Двореца на културата, ни води към това място за памет и почит.

46 семейства били и се разрастнали до 5500 жители. Хората в Камчик не увеличават българския род, а го умножават. А камъкът, от който е направен паметника, също не е случаен, а символен, казва предприемачът Георги Чикликчи.

Георги Чикликчи

Георги Чикликчи е един от основните спонсори на всички културни прояви в селото, на въпроса как му се отразява войната, ще има ли сили за помощ на певците и танцьорите, бизнесменът е оптимист, че скоро този ужас ще свърши. 

И докато си говорим, а музикантите свирят Дайчовото, отново сирени за въздушна тревога раздират синьото небе на селото.

Всяка среща с българи, които поколения вече живеят извън родината и въпреки всичко са запазили езика и идентичността си, е като искрица любов към България, която ни е нужна, за да разгори позатихналите от ежедневие въглени на родолюбието.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54