Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановиха Пиклата в Червена вода

| обновено на 01.09.24 в 08:39

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом.

"За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла."

Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път.

За "съживяването" на тази стара чешма основна заслуга има майсторът каменоделец Стефан Мръзеков. Негов е и разказът за бистрата и студена водица.

"Когато бяхме малки, ей тук като седнем, провесваме крака и тя отдолу си клокочи чешмичката. Много беше приятно. От 136 години е чешмата, направи вече такава възраст тази година. Хубава чешмичка, с малко такава вода - горчива, но за сметка на това е лековита водата. Доста хора са я използвали при болки, при стомашни проблеми, особено при язвени болести, калцира по-лесно. Много е твърда водата като състав. Много варовик има."

Работата по възстановяването на чешмата започнала още преди години, но има любопитна история за името й. През 1988 г, когато се навършили 100 години от построяването на чешмата, ангажирали Стефан Мръзеков да я побутне. Той реставрирал християнските кръстове по предната част, почистил надписа, за да се вижда по-добре и докато бил в чужбина, местната управа взела нетрадиционно решение.

"Направили общоселско събрание от ОФ организацията и преименували чешмата от Пикла на Черковна. Черковна само си останала като наименование. Доста време мина и народа все си я казва Пикла."

2004-та година майсторът прави реставрация на чешмата. Малко след това тя пресъхва. Тази година подновяват ремонта с Иван Василев, който е осигурил прокопаването и намирането на водата, която потича отново за радост на всички. Помогнал му е и инж. Пламен Пенев.

Дали е лековита водата от тази чешма не е сигурно, дали е изобщо годна за пиене - също, но поне "Пиклата" е възстановена, разхлажда, красива е и е място за срещи и спомени от детството за хората.

Репортаж от Червена вода на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54