Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планетариумът в Кърджали - бижуто, което те потапя в Дълбокия Космос

Вече половин година Планетариумът в Кърджали привлича любознателни, малки и големи хора. "Интересът е голям, защото е уникално бижу - картината е с много добро качество и като е голям купола 7 метра по време на прожекция, посетителят има усещането, че е навътре в цялата картина, че около него се движат планетите, че се движи между мъглявини от дълбокото небе и галактики в космоса, близките околности на земята и много дълбокия космос около други галактики", каза за Радио Кърджали астрономът Бончо Бончев от Астрономическата обсерватория "Славей Златев" в Кърджали. 

На посещения идват ученици, родители с деца, любознателни хора, както от Кърджали, така и от други градове, дори от Русе и София, каза Бончев. Той уточни, че сега Планетариумът работи с предварителна заявка, но предстои да се обявят постоянни часове за граждани.

Най-честите въпроси на децата са свързани с извънземни. "Всякаква научна логика сочи, че трябва да има и то доста, но вероятно по доста причини не осъществяват контакт. Също разстоянията са огромни във вселената. Възможно е и другото, че докато една цивилизация се развие достатъчно много, за да може да преодолява тези разстояния, се самоунищожава или не иска да се меси в развитието на друга, ако те са по напред", коментира Бончо Бончев.

Освен с популярното знание, каквото се предлага в Планетариума, в Обсерваторията в Кърджали работят задълбочено с ученици и в няколко школи - по астрономическа фотография и за подготовка на ученици за олимпиади по астрономия с решаване на задачи по физика, астрономия и математика. Учебната година вече започна, записването е на място в Обсерваторията, а занятията се провеждат в удобно за кръжочниците време, каза Бончо Бончев. Една от радостите на учените в Обсерваторията е Атанас Митрев от Езиковата гимназия, който е златен медалист от националната олимпиада миналата година, а сега, в началото на следващия месец му предстои участие в Международната олимпиада по астрономия в Китай.

Бончо Бончев уточни, че интерес към наблюденията по астрономия проявяват дори ученици от 4 клас, но по-сериозните занимания започват от 6 клас нагоре. "Тези, които участват в лагер-школата по астрономия през лятото на Белите брези, пък са най-запалени, защото са имали достатъчно време през летните топли нощи да наблюдават с много сериозна техника", коментира Бончев.

Лагер-школата по астрономия на Белите брези се провежда от 1970 година и е "школа" за всички любители на астрономията и физиката от цялата страна. "Доста успешна беше това лято, защото с всяка изминала година все повече техника и все по-нова и професионална се качва горе на Белите брези, далече от светлинното замърсяване, където можем да наблюдаваме по-дълбоко небе. Наблюдават се доста интересни звезди, специфични галактики. Също се оказа, че е достъпно за нас наблюдението на екзопланети, планети около други звезди. Толкова се развива техниката, че дори стоейки си на земята, най-вероятно в близките години ще успеем да наблюдаваме, ако има цивилизация на някои от тези планети и имат нощно осветление, ние това ще можем да го засечем", каза Бончо Бончев. 

"Има над 4000 вече открити такива планети около други звезди, включително и доста подобни на Земята, от земен тип. Това, което беше преди години професионално достъпно като сериозна техника за професионални астрономи, сега е достъпно за нашите ученици. Те правят много сериозни наблюдения, включително някои от тях се публикуват в сериозни научни списания", коментира Бончев.


Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57