Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Галунов: Изборите „2 в 1“ и вот с хартия и машина са най-лошият вариант

| Интервю
2
Проф. Тодор Галунов
Снимка: Фейсбук

Предложеният състав на кабинет от кандидата за служебен премиер Димитър Главчев е по-скоро близък до парламентарното правителство, независимо, че при съставянето му не се отразява точното разположение на партиите в парламента. Когато има консултации и когато кабинетът е одобрен от парламента, той губи своя истински дух на служебен кабинет. Това коментира за Радио Кърджали политологът проф. Тодор Галунов минути след като беше представена папката с изпълнен проучвателен мандат за служебно правителство на консултациите при  президента Румен Радев.

„Първото, което прави впечатление е, че кандидат-премиерът, според мен, беше видимо притеснен, като говореше и съобщаваше състава на министрите. На второ място в състава на кабинета в този вид се залага на лица, които са добре познати, т.е. залага се по-скоро на някакъв опит с цел, ако този кабинет бъде кратък, да няма някакви изненади и да не започне еди процес, при който министрите тепърва ще навлизат в своята работа. Кандидатът за премиер употреби един израз, който не беше много прецизен, според мен, че кабинетът е политически балансиран ... Всъщност, кабинетът трябва да бъде политически неутрален“, коментира проф. Галунов. По думите му, всичко, което виждаме ще доведе до много остри дебати и ще постави отново под съмнение целесъобразността на конституционната промяна, която беше извършена, за премахване на класическия вариант на служебния кабинет. „За пръв път ще имаме кабинет, който ще е плод на обсъждане между партиите и мисля, че началото не е много обещаващо“, категоричен беше политологът.

Според него в настаналата политическа суматоха сякаш „партиите забравиха, че има доста сериозни проблеми в изборното законодателство“. Гласуването и с хартиена бюлетина, и с машина е най-лошият вариант, обясни той. Тази ситуация плюс смесването на двата вида избори – за европейски и за национален парламент, ще доведе до сериозен брой невалидни бюлетини и объркване сред избирателите, а също и смесване на кампанията на политическите субекти.

Единственото положително от предстоящото гласуване „две в едно“ е спестяването на някакви средство. Ако изборите не се проведат достатъчно ефикасно, цената може да се окаже по-висока, защото „най-скъпо се плаща лошото управление“, счита проф. Галунов.

По оценката му кабинетът на сглобката падна в най-неподходящия момент, особено в светлината на предвижданията, че има сериозна вероятност следващият парламент да повтори в голяма степен сегашната конфигурация на партиите в него.

Време за „изгряването“ на нова политическа формация, която да се впусне в надпреварата няма. Ще има вероятно известно разместване в процентите на сегашните парламентарно представени партии, „тоест след, примерно три месеца, ние ще бъдем поставени отново пред същата дилема – същите партии, същите лидери ще преговарят за нов тип политическа сглобка. Тоест ние ще получим още от същото“, счита политическият анализатор.

Той допусна, че отново ще „избухне“ дебат за „конституционна промяна на конституционната промяна“.

Най-вероятно ще се наблюдава сериозно противопоставяне в предстоящата кампания между досегашните (не)партньори в сглобката от ПП-ДБ и ГЕРБ за „осребряване“ на успехите в деветмесечното управление. Проф. Галунов не очаква сериозна промяна в процентите, които ще получат политическите формации за следващия парламент. „Лично на мен ми се струва, че голямата политическа промяна в България, ще се отложи, няма да бъде на тези избори“, каза политологът. Той допусна вероятност следващото народно събрание да излъчи правителство от три политически формации. „След тези тежки думи между Промяната и ГЕРБ, аз не виждам те колко неща трябва да преглътнат политически, за да могат да работят отново заедно, още повече, ако ножицата между ГЕРБ  и Промяната се увеличи. ГЕРБ при преговорите ще е много по-силово и ще искат много повече власт от тази, на която бяха съгласни сега“.

Проф. Галунов не изключи по-сериозно участие на ДПС в следващия редовен кабинет, който ще се сформира след изборите.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57