Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо птиците отлитат на юг?

Със захлаждането дойде и стартът на миграцията на птиците. Това може да се каже, че е едно от най-вълнуващите и загадъчни явления в света на птиците.  По този повод Сияна Спиридонова разговаря с Ивайло Иванов, орнитолог  от Българското дружество за защита на птиците:

Защо птиците отлитат на юг всяка есен?

Не всички птици отлитат на юг. Не изцяло този процес, наречен миграция, е свързан само с африканския континент. Има много видове, които не отиват чак до там. За тях така да се каже Африка е нашата географска ширина - тук България и Южна Европа.  За първи път феноменът е описан от Аристотел много, много далеч във времето.

Един друг голям мит е, че птиците имат нужда да мигрират, защото отиват на топло. Съвсем не е така. Единствената и основна причина птиците да се предвижват към южните географски ширини е намаляването на храната.

Как се ориентират и знаят кога са стигнали точното място?

Процесът на миграция е едно непрестанно пътуване. Голямото бързане е докато стигнат горе долу Близкия изток. От там нататък започва по-бавното, по-плавно придвижване, което е в зависимост от различните видове. Те търсят подходящи места, които са сходни с тези, на които са отгледали малките си. Да речем за щъркела това са блата, поречия на реки, оризища..

Щъркелите вече отлетяха...

Току-що премина техният най-голям пик. В момента все още се изтеглят остатъчни групи от птици.

СнимкаА верен ли е митът, че щъркелите се връщат на същото място следващата година?

Абсолютно да. Всички видове птици имат закодирано местоположение, там където са се излюпили. И това е не случайно. Това е единственият начин, по който природата осигурява продължаването на рода. Много хора, когато сме правили изследване на щъркелите казват: „Те тука идват от 50-сет, от 60-сет години, от 70. Аз ги помня от малък”. Да, гнездото е същото, но птиците се заменят от по-млади. Понякога не са и двете от едно люпило. Връща се само женската или само мъжката. Намира си друг партньор.

През последните години зимите в България станаха все по-меки, имахме дори случаи с минимални количества снеговалеж. Това задържа ли някои определени видове тук?

Да. Определено. Особено видовете, които не правят пълен цикъл на миграция. Имаме все повече данни за щъркели, които поради една или друга причина – поради възраст или опаразитяване – се опитват да останат. И това е нормално, защото процесът на миграция е най-смъртоносен за всички видове птици. Понякога локални популации загиват 100%.

Като специалист какаво е мнението Ви – хубаво ли е хората, които обичат животните и искат да се грижат за тях, да оставят в различни хранилки, а дори по балконите си някакви видове семенца, с които да хранят птиците?

СнимкаПодхранването е важно, за да се осигури оциляването на видовете птици, които остават да зимуват в България. Крие рискове дотолкова, доколтоко концентрирането на едно място на диви пойни птици води до концентриране на хищници. Ако се използват стари семена, може да предизвикат нарушение в храносмилането на птиците.

Значи подхранването и грижата – всичко трябва да е с умисъл?

Да. Всичко трябва да е съзнателно и с постоянство. И местата за подхранване да се избират така, че и в най-неблагоприятното време когато вали 4-5 дена дъжд или когато има снежни виелици, човек да е сигурен, че може да стигне до мястото за подхранване. Защото именно това са най-тежките моменти от живота на птиците.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37