Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почина Лука Велчов - пазител на българската памет в Букурещ

Снимка: БТА

Починал е Лука Велчов - доайенът на българите в Румъния. Новината съобщи дъщеря му. От публикация в социалните мрежи става ясно, че на 5 октомври в 10:00 ч. ще има религиозна церемония в римокатолическата църква "Св. Йеремия" в Китила, на адрес “Банатско шосе” 17, а в 12:00 часа ще има погребение в гробището "Свети Пантелеймон" в Пантелеймон. По-късно ще има и събиране в българското дружество в Букурещ. 

Лука Велчов бе книжовник, изследовател, просветител, будител. Дългогодишен председател на Демократичния съюз на българите в Румъния- една от организациите, чиято задача е да пазят българския дух и самосъзнание на нашите съграждани отвъд Дунав. 

Проф. Лука Велчов е банатски българин, наследник на преселници от чипровския край. Роден е в Румъния, никога не е живял в България, но посвещава живота си на това да популяризира българщината, българската история, човек, който пази жива паметта за възрожденците ни, живели зад граница. През целия си живот се опитваше да съхрани българското самосъзнание на сънародниците ни в Румъния с книгите и беседите, които изнасяше. С радост посрещаше гости от България и ги водеше по българските места в Букурещ. Сред посетителите му бяха и ученици от Северозапада

Заради дейността си, през 2021 година, на фестивала на народната носия в Жеравна Лука Велчов бе удостоен със званието "Апостол на българщината", след което скромно сподели за Радио Видин: 

“Не го правя с особена цел, а съвсем естествено- това е част от живота ми. Патриотизма го има в душите на всички банатски българи. Банат е в душата ми, както и България...“ 

Лука Велчов е роден на 8 октомври 1933 година, припомня БТА. След като завършва първоначалното си образование в родното село (1941-1945), отива да учи в Тимишоара. През 1949 година вече е в Българско педагогическо училище (1949-1953) в Букурещ, кръстено на българския революционер и поет Христо Ботев. Година по-късно е приет в Букурещкия университет, специалност "Славистика" и "Българска филология". Завършва с отличие и веднага се връща в Стар Бешенов, за да учи младите банатски българи на литературен български език. В периода 1958-1959 година е заместник-директор на гимназията в селото. Но съдбата го връща обратно в Букурещ, където става учител в българското училище (1959-1961). В този период участва активно в разработването и издаването на учебници по български език от втори до осми клас. След това работи и в румънски училища като учител по румънски и руски език. Пенсионира се преждевременно, “за да се отдаде на българската кауза в Румъния".


Поклон пред паметта му!

По публикацията работи: Йорданка Герасимова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени